Obrazy w domu: jak dobrze je komponować

Piękny wygląd domu to coś, na czym zależy każdemu człowiekowi. Chcemy mieszkać w takim miejscu, które nas zachwyca i w którym po prostu doskonale się czujemy. Dlatego szukamy różnych sposobów na to, by zadbać o swoje cztery kąty najlepiej, jak potrafimy. A jednym z pomysłów, na jakie wpadamy, to obrazy w domu.

Obraz
Obrazy: dekoracje na ścianach

Obrazy: dekoracje na ścianach

Zdajemy sobie sprawę, że wszystkie elementy domu powinny ze sobą jak najlepiej współgrać. Bez względu na to, czy kupujemy nowe meble do naszego mieszkania, czy jakąś szczególną ozdobę, która ma uświetnić nasze wnętrze. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystko w każdym mieszkaniu pasuje. Dlatego tak istotne jest podjęcie właściwej decyzji.
Na początek może zerkniemy na obrazy w domu – jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Trzeba przyznać, że nie jest to tak proste, ale odpowiednie przygotowanie się może sprawić, że bez problemu wybierzemy obraz idealny do naszego wnętrza. Zawsze pragniemy, by wszystko wokół nas było jak najpiękniejsze. Dlatego ludzie chętnie decydują się także na niezwykłe obrazy, które uświetniają mieszkania. Idealnie nadają się do każdego pomieszczenia. Jednak trzeba wiedzieć, który z nich wybrać, by osiągnąć jak najlepszy efekt, który na pewno nas zadowoli już od pierwszej chwili.

Obrazy w sypialni

Na początek może weźmiemy pod uwagę sypialnię. W miejscu, w którym przeważnie odpoczywamy, z powodzeniem można wybrać coś co nawiązuje do dawnej sztuki, stylizowanej na dawną, a także bardziej stonowane obrazy, które sprzyjają wypoczynkowi, wyciszeniu i uspokojeniu. Najbardziej nada się tutaj coś klasycznego i surowego, a w przypadku bardziej nowoczesnych wnętrze przyda się sztuka nowoczesna.

Warto zadbać, by sam malunek odpowiadał naszym potrzebom. Piękny, pełen romantyzmu i sielanki krajobraz może sprawić, że wstawanie każdego dnia będzie dla nas prawdziwą przyjemnością, będziemy mieli wystarczająco energii na cały dzień i z uśmiechem na ustach będziemy stawiać czoła kolejnym wyzwaniom. Poza tym przydałoby się odpowiednie oświetlenie. Takie, by padało na obraz i byśmy go zauważali do razu, gdy się obudzimy.

Obraz3
Pokój dziecka

Pokój dziecka: jak wybrać obraz dla najmłodszych

A co zrobić w pokoju dziecka. Tutaj także możemy chcieć powiesić jakiś piękny obraz, który będzie odpowiadał naszej pociesze i który na pewno spełni nasze własne oczekiwania. Najlepiej wybrać coś, co nie jest szczególnie skomplikowane i nie ma zbyt intensywnych kolorów. Z pewnością w pokoju dziecka nie powinny znajdować się żadne rzeźby i tego typu przedmioty, które ze względu na swoją wagę i gabaryty mogą stać się zagrożeniem dla malucha. Jednak należy zauważyć, że właśnie sztuka może dodatkowo pozytywnie wpłynąć na rozwój wyobraźni dziecka.

Ważne jest jednak zadbanie o odpowiednie kolory, które dają uspokojenie i złagodzenie emocji. Z pewnością pomarańczowy i czerwony nie są szczególnie zalecane ze względu na to, że mogą wywoływać niepotrzebną nikomu złość u malucha. A to może skończyć się dodatkowymi kłótniami, sporami i nieprzyjemnymi sytuacjami, które przecież moglibyśmy tak łatwo uniknąć, gdybyśmy zadbali o inną kolorystykę obrazów w naszym mieszkaniu.

Obraz4
Obrazy w salonie

Obrazy w salonie: sztuka dookoła nas

Kolejnym pomieszczeniem jest salon. Trzeba zauważyć, że tutaj także należy zadbać o odpowiednie wyposażenie. Właśnie w salonie często przyjmujemy naszych gości, serwujemy im herbatę, kawę, najlepsze ciasta i posiłki. Dlatego też musimy zadbać o to, by to pomieszczenie prezentowało się jak najlepiej, a jednocześnie wciąż pozostawało dosyć przytulne i takie, że po prostu chce się tutaj spędzać wiele godzin w dobrym towarzystwie. W mieszkaniach i domach przeważnie największe pomieszczenie przeznacza się na salon, w którym spędzamy czas w ciągu dnia razem z rodziną czy z gośćmi.

Z tego właśnie powodu możemy sobie pozwolić na to, by powiesić tutaj większe dzieła, które nie pomniejszą wizualnie przestrzeni, jaką tutaj mamy, a jednocześnie sprawią, że będziemy zadowoleni. Najważniejsza jest zatem odpowiednia kolorystyka, która może zdziałać prawdziwe cuda. Nie powinniśmy sięgać po obrazy, które dopasowujemy pod kolor ścian. Wtedy możemy osiągnąć jedynie efekt przytłoczenia, czyli zupełnie inny, niż ten, na którym nam tutaj zależy. Najlepiej sprawdzić, jakie kolory są w naszym salonie, wybrać spośród nich dwa, które wydają nam się najodpowiedniejsze, a potem poszukać obrazu, który je właśnie zawiera. Dzięki temu uzyskamy spójność i harmonię w naszym wnętrzu. A taki efekt na pewno nam się spodoba.

Obraz2
Biuro w domowym wydaniu

Biuro w domowym wydaniu

Teraz weźmy się za pomieszczenia, w których pracujemy. Trzeba przyznać, że tutaj przeważnie każdy wiesza to, na co ma ochotę i co mogłoby mu się najbardziej podobać. Jest to dobre podejście, ale możemy je jeszcze bardziej ulepszyć, gdy wybierzemy odpowiednie obrazy w domu. Najlepiej postawić na abstrakcję, która posiada wielość elementów. Dzięki temu możemy w każdej chwili pobudzać wyobraźnię do działania, a w pomieszczeniach pracy jest to szczególnie istotne. Z pewnością nie braknie nam dobrych pomysłów. Poza tym przydaje się to właśnie szczególnie w biurach, gdzie koncentracja i kreatywność jest szczególnie wymagana. Nawet we własnej pracy warto powiesić duże płotna malarstwa abstrakcyjnego, a zaraz zauważymy wzrost produktywności naszych pracowników.


Jaki wpływ ma obraz na wnętrze?

Obrazy w łatwy sposób ożywiają wnętrze, nadają mu charakter. Dzięki obrazom nawet z pozoru nudne mieszkanie wydaje się wyjątkowe. Obrazy wieloczęściowe na przykład optycznie wysmuklą pomieszczenie.

Jak dobrze powiesić obraz na ścianie?

Niepowtarzalne arcydzieło będzie dobrze zdobić ściany, jeżeli dobrze zaplanujesz układ. Pamiętaj o dopasowaniu wysokości wieszania obrazu – optymalne rozmieszczenie uwzględnia wysokość mieszkańców i ścian. Zanim powiesisz obraz, sprawdź kompozycję i wybierz ten najbardziej odpowiedni.

Jak dobrze zaaranżować galerię nad schodami?

Galeria obrazów nad schodami będzie dobrze wyglądać, jeżeli rozmieści się ją wzdłuż całych schodów.