Dekoracje ścienne: jak wybrać i powiesić obraz

Marzysz o mieszkaniu z pięknymi obrazami, które ozdobią pokój, salon czy nawet kuchnię? Podpowiadamy jak wybrać obraz oraz jak zawiesić go, by nie szpecił i był ozdobą wnętrza.

Dekoracje scienne
Dekoracje ścienne

Dekoracje ścienne: jak wybrać obraz

Poruszymy w pierwszej kolejności kwestię wielkości obrazu i tego, gdzie najlepiej go zawiesić. Przede wszystkim powinniśmy unikać ogromnych obrazów, gdy posiadamy klasyczne wnętrze. Przez to możemy jedynie uzyskać efekt przytłoczenia, a nikt nie będzie się wtedy dobrze czuł w danym pomieszczeniu. Powinniśmy zadbać za to o to, by obraz współgrał z resztą wnętrza i by sprawiał, że zapanuje harmonia, a nie chaos. Dzięki temu wnętrze stanie się piękniejsze i od razu o wiele lepiej będzie nam się w danym pomieszczeniu przebywać.


Trzeba przyznać, że obrazy w sypialni to także rewelacyjny pomysł, na co zwracaliśmy już uwagę wcześniej. Najlepiej zadbać o to, by nawiązywało to do zainteresowań osób, które będą tutaj spały. Często bowiem spotyka się reprodukcje znanych obrazów. Dzięki temu można podzielić sypialnię na dwie części, uzyskać pewną symetrię, jednolita kolorystyka za to sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne.


Kolejną kwestią jest moda. Czy powinniśmy brać ją pod uwagę, gdy szukamy odpowiednich obrazów dla siebie? Nie do końca. Moda może stać się dla nas pewną wskazówką co do tego, na co możemy postawić, ale nigdy nie powinna ostatecznie zadecydować za nas, jak urządzić wnętrze. Przecież to my będziemy tutaj mieszkać, a nie ktoś inny. Jednak obrazy znanych artystów mogą podnieść wartość danego budynku, co przydaje się w przypadku znawców, koneserów lub kogoś, kto pragnie sprzedać dane miejsce.


A co będzie pasować do współczesnych wystrojów? Czy jest jakiś konkretny motyw, na który powinniśmy postawić w takiej sytuacji? Na pewno natura. Przyroda nadaje się wszędzie. Dzięki niej wnętrze staje się spokojniejsze, bardziej przytulne, a do tego daje nam poczucie odpoczynku i relaksu. Właśnie na łonie natury człowiek odpoczywa najlepiej, więc warto się nią otaczać.
Obrazy pasują niemal do każdego wnętrza, ale trzeba je odpowiednio dobrać, by nie zostały przez nic przyćmione, ale miały okazję ukazać się w całej swojej okazałości. Wtedy będą dobrze spełniać funkcję.
Ciekawe jest to, że w gabinetach lekarskich, a także w poczekalniach obrazy wspaniale się sprawdzą. Dowiedziono bowiem, że posiadają działanie terapeutyczne. Mogą umilać czas oczekiwania, a także sprawić, że obniży nam się poziom stresu. Jak widać, sztuka to bardzo pozytywna rzecz, bez której człowiek nie jest w stanie przeżyć na co dzień.

Dekoracje na ścianach: jak dobrać do stylu

Skoro już kwestię tego, gdzie jaki obraz, mamy już za sobą, to może przejdziemy do kolejnych dosyć istotnych spraw związanych z obrazami. Przecież chcemy zadbać o to, by wszystko działało tutaj rewelacyjnie i by każdy, kto do nas przychodzi, wiedział, że znamy się na prawdziwej sztuce.
Na początek zastanowimy się, co warto wziąć pod uwagę, gdy pragniemy dopasować obraz do danego wnętrza. O tym już szerzej wspominaliśmy wcześniej, a tutaj jedynie to tak trochę podsumujemy, by po prostu zebrać to razem i nie mieć problemów z ogarnięciem tego, gdy w końcu zabierzemy się do konkretnego wybierania obrazów. Na pewno powinniśmy wziąć pod uwagę, jakie będzie przeznaczenie danego pomieszczenia. Jak pisaliśmy wcześniej, co innego zawiesimy w pokoju naszej pociechy, co innego we własnej sypialni czy w salonie. Trzeba to odpowiednio dopasować, by dobrze obraz spełniać swoją funkcję w danym pomieszczeniu. Kolejną kwestią jest wielkość pomieszczenia. Obrazy są w stanie ją wizualnie powiększyć, więc warto postawić na taki, który nie przyćmi wyglądu całego pokoju, ale wydobędzie z niego to, co najważniejsze. Ponadto wszystko tez zależy od tego, jaki w ogóle styl panuje w danym pomieszczeniu. Co innego zawiesimy, gdy mamy styl klasyczny, styl boho czy nowoczesny. Warto sprawić, by się to nie gryzło, ale ładnie razem komponowało.


Chętnie też podzielimy się kilkoma prostymi sztuczkami, które pozwolą osiągnąć jeszcze lepszy efekt i sprawić, że nasze mieszkania czy dom zyskają jeszcze więcej dzięki prostym rozwiązaniom. Na początek załóżmy, że mamy w salonie jakieś mało istotne elementy, od których chcielibyśmy odciągnąć uwagę naszych gości. Wtedy wystarczy powiesić w domu jakiś duży obraz, który będzie w żywych barwach i przyciągnie wzrok każdego, kto będzie się pojawiał w naszych progach.
Gdy mamy wąski pokój, możemy w prosty sposób wizualnie go powiększyć. Wystarczy, że na ścianie, która jest węższa, powiesimy obrazy poziomo jeden obok drugiego. Da to efekt poszerzenia ściany, choć niestety przestrzeni w rzeczywistości nam tutaj nie przybędzie. Jednak i tak będzie pięknie.


Jeśli za to chcemy osiągnąć bardziej efekt przytulności i ciepła, wystarczy, że kilka obrazów powiesimy w ładnych, ciekawych ramkach. Dzięki temu salon od razu będzie inaczej wyglądać i sami chętnie spędzimy tutaj czas razem z bliskimi i rodziną.
Jak widać, nie potrzeba szczególnych zdolności, by osiągnąć naprawdę dobre efekty w naszym domu. Wystarczy odrobina wyobraźni oraz parę cennych rad, które nam pomogą zastanowić się, jak to wszystko ogarnąć, byśmy byli jak najbardziej zadowoleni.

Jak dobrze powiesić obraz na ścianie

Istnieją metody tradycyjne, gdzie używać będziemy wiertarkę i gwoździ. Dla osób szukających nowoczesnych rozwiązań, z pomocą przychodzą taśmy lub rzepy.

Zanim jednak przystąpisz do pracy, przygotuj podłoże. Ściana musi być wyczyszczona z kurzu, wszelkich zabrudzeń i co ważne – tłustych plam. Jeżeli nie masz profesjonalnych preparatów, sięgnij po wodę i czystą szmatkę. Po wyczyszczeniu podłoża sięgamy po poziomicę. Określamy wysokość i zaznaczamy punkty w których będziemy wiercić dziury albo przyczepiać taśmy na których zawisną obrazy.