Dodatki we wnętrzach to nie tylko obrazy, czy plakaty. Wszystkie, nawet najdrobniejsze elementy takie jak ceramika, ozdoby stołowe, poduszki czy dobrej jakości dywaniki w łatwy sposób podkreślają styl wnętrza. Trzeba przyznać, że pewnie każdy pragnie mieszkać w miejscu, które nie tylko daje dach nad głową, ale także pięknie wygląda i porywa nasze serce.
Spis treści
Dodatki we wnętrzach: kolekcja obrazów
Bez względu na to, czy sami tworzymy obrazy i pragniemy, by wyglądały jak najlepiej i pasowały do wnętrza, czy może jedynie zajmujemy się kolekcjonowaniem dzieł sztuki, na pewno powinniśmy o nie odpowiednio zadbać. Dlatego dzisiaj zastanowimy się jak powstaje domowa galeria – jak stworzyć kolekcję w prosty sposób?
Na początek zastanowimy się, jak dobrać obrazy do naszej domowej galerii. Pragniemy bowiem stworzyć piękne wnętrze, które zachwyci nas i naszych gości. Jeżeli mamy ograniczony budżet, możemy zacząć od czegoś prostego. Własnych zdjęć, plakatów, grafik albo tańszych reprodukcji czy innych prac, które mogą stać się naprawdę piękną ozdobą naszego mieszkania.
Poza tym warto zadbać o to, by w całym domu panował jeden styl, jeden gatunek sztuki. Dzięki temu zachowamy spójność, a w mieszkaniu będzie łatwiej zadbać o domową atmosferę.
Może chcemy postawić na rodzinne fotografie albo na plakaty z ulubionego uniwersum? Decyzja należy całkowicie do nas. Możemy wybrać akwarele, obrazy olejne albo zwykłe wydruki. Jeśli chodzi o temat, to stawiajmy przede wszystkim na własne preferencje i na to, co nam w duszy gra.
Podczas tworzenia galerii warto stawiać na jedną technikę. Projektowanie wnętrz to sztuka kompromisu, warto pamiętać o podstawowych zasadach kompozycji, które nie wywołają chaosu w stylu wnętrza.
Ekspozycja dzieł i dodatków we wnętrzach
Kolejną kwestią jest odpowiednie eksponowanie dzieł, które zamierzamy umieścić w naszym domu. Za to także trzeba się odpowiednio zabrać, jeśli chcemy osiągnąć najlepsze efekty. Najważniejsze jest to, by dzieła sztuki grupować razem pod względem techniki. Jest to taka niepisana zasada, z której wiele osób korzysta. W przypadku dużego domu czy mieszkania możemy pozwolić sobie nawet na kilka kompozycji. W korytarzu powiesimy piękne plakaty z cytatami motywującymi, a w sypialni coś spokojnego, jakiś piękny, stonowany krajobraz, by w salonie znalazły się obrazy na płótnie.
Warto jednak zastanowić się, czy chcemy, by cały zbiór tworzył jedną, zamkniętą całość czy właśnie zamierzamy pozwolić sobie na taką otwartość. W tym przypadku nie można również zapomnieć o takich dodatkach jak: designerskie meble, aksamitne poduszki, lniane zasłony. Idealne dobrane dodatki to nie tylko tło do nowoczesnych wnętrz.
Montaż obrazów i dodatków w kilku krokach
Kolekcja już jest wybrana? Teraz czas na kolejny krok. Niezbędne narzędzia to: miarka, ołówek, poziomica (zwykła lub laserowa). Musimy dokładnie wymierzyć każdą pracę. Przecież na samym początku najlepiej postawić na symetrię i równe odstępy. Jeśli jednak posiadamy obrazy w różnych formatach, możemy pozwolić sobie na luźniejszą kompozycję, przez co na początku uzyskamy pewien efekt chaosu, ale potem okaże się, że wszystko ma tu swoje miejsce i że dobrze przemyśleliśmy ułożenie poszczególnych elementów tak, że razem pięknie się prezentują. Zanim je powiesimy, warto to przetestować na podłodze. Ułożymy obrazy, wymierzymy wszystko, a potem możemy zadbać o to, by w takich dokładnie odstępach powiesić je na ścianie. Dzięki temu zyskamy najlepszy efekt, na którym właśnie nam zależało, gdy się za to zabieraliśmy.
Dekorowanie domu: kolorystyka dodatków
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na dekorowanie swojego domu, gdy planujemy stworzyć własną domową galerię. Jednym z nich jest utrzymanie wszystkie w czerni i bieli. Tworzymy czarno-białe odbitki fotografii, umieszczamy w identycznych ramkach i potem wieszamy w odpowiedniej kolejności na ścianie. Dzięki temu uzyskamy niesamowity efekt, który na pewno będzie nam odpowiadał. Innym sposobem jest stworzenie tzw. rozsypanki, czyli stworzenie kompozycji z poszczególnych grafik tak, by razem wspaniale współgrały. Sprawdzi się to zarówno w stylu skandynawskim jak i klasycznym. Stylowe dodatki to nawet osłonki na rośliny doniczkowe.
Ważne jest to, że gdy posiadamy cenne prace wykonane na papierze, to nie powinniśmy wieszać ich naprzeciw okna, w szczególnie południowego, gdyż wtedy najwięcej promieni słońca może na niego padać, a to doprowadzi do blaknięcia pracy. Oświetlenie prac powinno być zawsze delikatne i dosyć rozproszone, dzięki czemu będą doskonale widoczne, a jednocześnie nie będą się ani trochę niszczyły w ciągu dnia. A to sprawia, że dłużej będziemy mogli nacieszyć nimi oko. Możemy jednak w takich miejscach powiesić obrazy na płótnie, np. akrylowe. Im światło nie będzie szkodzić, a dodatkowo wydobędzie z nich piękne zestawienie kolorów.
Oświetlenie dodatków: skuteczny sposób na ekspozycję
Ogólnie warto zadbać o odpowiednie oświetlenie w miejscu, gdzie powstanie domowa galeria – jak stworzyć kolekcję to sprawa dosyć ważna, jeśli chcemy, by wszystko razem współgrało i by niczego tutaj nie brakowało nam. Osoby, które posiadają cenne dzieła sztuki, dbają o to, by wraz z planowaniem kompozycji zadbać także o odpowiednie rozplanowanie oświetlenia w danym pomieszczeniu. Jednak trzeba wtedy wziąć pod uwagę to, że tego rozwiązania tak łatwo potem nie zmienimy, dlatego trzeba to dobrze przemyśleć. Jeśli dopiero szukamy dla siebie odpowiednich obrazów i zastanawiamy się, jak to konkretnie będziemy potem układać, warto postawić na kinkiety, wokół których potem rozwiesimy nasze prace, albo na małe punktowe lampki. Ciekawym pomysłem jest także umieszczenie rodzinnych fotografii tuż nad biurkiem. Potem wystarczy zadbać o oświetlenie romantyczną lampą (na przykład taką od włoskiego producenta oświetlenia Artemide), dzięki której wydobędziemy z fotografii wszystko, co najlepsze. Można także plakaty powiesić w centralnym miejscu w swoim salonie, co także da całkiem dobry efekt.
Uniwersalne dodatki do wnętrz
Projektowanie wnętrz to niesamowita przygoda, która pozwoli nam poczuć się jak dekorator wnętrz. Jeżeli do tej pory aranżacje wnętrz były zagadką, czas na zmianę. Na liście nie może zabraknąć:
- modne dodatki,
- dodatki wykonane z naturalnych materiałów,
- różnokolorowe akcesoria (zielone dodatki, niebieskie zasłony, czerwone dywaniki),
- obrazów, grafik, zdjęć, plakatów.
Jakie dodatki sprawdzą się w stylu skandynawskim?
Styl skandynawski to dobrej jakości naturalne materiały, czyli otulające koce bawełniane czy lniane dodatki.
Czym kierować się podczas zakupu wyposażenia wnętrz?
Trendy w wyposażeniu wnętrz dynamicznie się zmieniają, więc warto postawić na sprawdzone sposoby w danym stylu.
Jak dobrze powiesić obraz w pomieszczeniu?
Projektanci wnętrz doradzają, by w pierwszej kolejności zmierzyć rozmiar obrazu, wyznaczyć punkty na ścianie i za pomocą poziomicy upewnić się, że będzie wisiał równo.