Na początku zastanówmy się czym właściwie jest antresola, albowiem nie każdy zna to pojęcie i wie jakie odniesienie ma ono do wystroju wnętrz, oraz w jakich wnętrzach ma swoje zastosowanie. Jest to jeszcze dość nowe rozwiązanie aranżacyjne, które polega na podwieszeniu łóżka pod sufitem, bądź stworzeniu na wysokości całego pomieszczenia, które może mieć zastosowanie jako sypialnia bądź gabinet do pracy. Im wyższe pomieszczenia loftowe, tym większe możliwości aranżacyjne.
Warto jednak zastanowić się jak prawidłowo zaaranżować taką dodatkową przestrzeń mieszkalną, jakie funkcjonalne meble tam umieścić oraz jak zadbać o właściwe oświetlenie, aby całość pomieszczenia współgrała ze sobą oraz aby przyjemnie nam się w tej strefie mieszkaniowej spędzało czas, nie zależnie od tego czy będziemy tam pracować czy wypoczywać. Nie wiesz jakie dodatki aranżacyjne wybrać do antresoli? Nie masz pomysłu na wyjątkowo wysokie pomieszczenia w Twoim domu, a wciąż brakuje Ci przestrzeni na sypialnię? Koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem, dzięki któremu uda ci się rozwiązać ten problem.
Spis treści
Jakie zalety mają wnętrza loftowe?
Jak wiadomo wnętrza loftowe, to mieszkania o wyjątkowo wysokich sufitach, zwykle na lofty przerabiane są jakieś nieużywane magazyny bądź fabryki, które zostały wykupione przez inwestorów, którzy z kolei zainwestowali w przekształcenie je w piękne i funkcjonalne lofty. Obecnie nikogo już nie dziwią mieszkania loftowe i chętnie je zamieszkujemy, nie zawsze jednak wiemy jak odpowiednio wykorzystać przestrzeń pod sufitem. Te wyjątkowo surowe wnętrza, zwykle pokryte równie surowymi czerwonymi cegłami, zachwycają swoim ogromem, jednak nie są w pełni wykorzystane do zamieszkania. Jedną z zalet mieszkań loftowych jest właśnie ich wysokość i ogrom poszczególnych pomieszczeń.
Dzięki temu bez problemu może zostać zaaranżowana antresola we wnętrzach, wraz z prowadzącymi do niej schodami. Nie musimy się przy tym obawiać, że schody zajmą całą powierzchnię salonu czy korytarza, albowiem lofty mają to do siebie że są nie tylko wysokie, ale również posiadają dużą powierzchnię użytkową. Jak już wspomnieliśmy główną zaletą mieszkań loftowych jest ich wysokość. Dzięki temu możemy bez większego problemu zaaranżować antresolę pod sufitem, która stanie się dodatkowym funkcjonalnym pomieszczeniem mieszkalnym. Jeżeli mamy dużą rodzinę bądź potrzebujemy dodatkowego pomieszczenia na gabinet bądź sypialnię, taka antresola we wnętrzach spełni doskonale swoją funkcję. Po za tym taka podwyższona powierzchnia mieszkalna może okazać się wyjątkowo eleganckim detalem, dzięki któremu wielki i surowy loft stanie się przytulniejszy dla jego mieszkańców.
Jak zaaranżować przestrzeń na antresoli?
Kiedy naszym mieszkaniem jest loft, a wysokość od podłogi do sufitu wynosi kilka metrów, możemy pozwolić sobie na zaaranżowanie dodatkowej powierzchni, właśnie pod sufitem i wykorzystać ją na potrzeby mieszkaniowe. Musimy jednak pamiętać, aby była ona funkcjonalna, a co za tym idzie musi mieć właściwą wysokość, wynoszącą minimum dwa metry. Wszystko po to, abyśmy mogli swobodnie na niej stanąć.
Decydując się na niższą antresolę, będziemy mogli ją wykorzystać wyłącznie do potrzeb sypialnianych, wstawiając tam jedynie łóżko i jakąś podręczną szafkę sypialnianą. Oczywiście taka antresola może być także strefą wyłącznie meblową, umieszczając tam dodatkowe szafki i półki, możemy stworzyć dodatkową przestrzeń do przechowywania ubrań czy przedmiotów, których nie używamy na co dzień.
Powinniśmy także zastanowić się, gdzie zaaranżować antresolę, albowiem w bezpośrednim kontakcie z kuchnią bądź łazienką nie będzie stanowiła ona zbyt użytecznego pomieszczenia. Najlepszym punktem aranżacyjnym dla podwyższonej antresoli będzie salon. Jeżeli na parterze znajduje się pokój dzienny z sofą, fotelami i kinem domowym, tuż nad nim z powodzeniem możemy stworzyć miejsce do spania bądź nawet niewielkich rozmiarów gabinet do pracy. Aranżowanie przestrzeni pod sufitem tuż nad kuchnią bądź łazienką nie będzie komfortowe dla żadnej strefy, nawet tej użytkowej służącej wyłącznie do przechowywania ubrań czy innych przedmiotów domowego użytku.
Poznajcie przykłady aranżacji antresoli
Antresola we wnętrzach najbardziej przyjęła się jako przestrzeń sypialniana. Należy jedynie pamiętać, aby tuż pod nią nie było żadnego pomieszczenia związanego z gotowaniem, a także z myciem, dlatego zarówno kuchnia jak i łazienka na parterze nie jest właściwą lokalizacją na antresolę pod sufitem. Na parterze znajduje się ogromny salon, ale nie chcesz zagracać go dodatkowymi meblami sypialnianymi? Umieść je nad salonem, tworząc przy tym doskonałą antresolę, będącą dopełnieniem całego wnętrza i tworzącą przyjemną strefę sypialnianą. Jakie meble zatem należy wstawić, aby korzystać z niej w pełni wygodnie i komfortowo? Jeżeli ma to być sypialnia, pierwszym i podstawowym meblem powinno być wygodne łóżko. Z jednej strony powinno być ono duże i wygodne, z drugiej trzeba pamiętać o jego wadze, albowiem pomieszczenie na podwyższeniu nie jest tak samo solidne jak podstawowe pomieszczenie parterowe loftu.
Jakie jeszcze meble warto tam wstawić? Z jakich materiałów powinny być wykonane, aby komponowały się z surowością loftu? Najpopularniejsze materiały to oczywiście czerwona cegła, drewno i metal, a jeżeli mowa o meblach, powinny one być wykonane z naturalnego drewna, z domieszką metalowych elementów ozdobnych. Nawet najsurowsze drewno stanie się ciepłym elementem aranżacyjnym, dlatego nie można o nim zapomnieć podczas aranżacji wnętrza jakim jest mieszkanie loftowe. Dodatkowo warto pamiętać, że nie zawsze możemy pozwolić sobie na wysoką antresolę, dlatego czasami wystarczy podest z palet stanowiący podstawę łóżka, a z boków i ram łóżka swobodnie możemy zrezygnować. Jeżeli zdecydujemy się na aranżację antresoli za pomocą palet, także meble do przechowywania powinny być zaaranżowane w podobnym stylu. Obecnie z palet drewnianych można stworzyć każdy mebel, wszystko zależy od możliwości i naszej indywidualnej wyobraźni. Im mniej mebli wstawimy, tym więcej miejsca będziemy mieli do odpoczynku, tutaj może się także znaleźć kącik do czytania, a fotel z palet to doskonała alternatywa na tradycyjne meble wypoczynkowe.
Nie masz swojego miejsca, gdzie mogłabyś w spokoju wypocząć czy zadbać o pielęgnację swojego ciała? Potrzebujesz oprócz strefy sypialnianej miejsca, gdzie będą się znajdowały wszystkie Twoje kosmetyki? Sprawdź, czy na antresoli nie zmieści się jeszcze dodatkowy niewielki mebel, będący jednocześnie toaletką z lustrem. Taki urokliwy i osobisty kącik dla kobiety, to wyjątkowo ważna strefa do poczucia pełnego komfortu w domu. Tutaj każdą wolną przestrzeń na ścianach możesz zapełnić za pomocą półek na książki, obrazów czy kwietników, a przestrzeń ta będzie twoją ulubioną oazą spokoju.
Antresola jako miejsce na gabinet
Jeżeli w mieszkaniu loftowym masz już miejsce na sypialnię, taka antresola może stać się doskonałym miejscem na osobisty gabinet bądź niewielką pracownię, w której będziesz mogła zamknąć się przed całym światem. Nawet jeżeli nie masz możliwości odgrodzenia antresoli za pomocą ścian i drzwi, odpowiednie umiejscowienie karniszy z zasłonami, pomoże ci oddzielić strefę gabinetu czy pracowni od reszty mieszkania. Jeżeli antresola ma posłużyć jako gabinet do pracy, powinna mieć wysokość przynajmniej dwóch metrów, aby można było w niej swobodnie stanąć. Niższa antresola może okazać się strefą przytłaczającą i zaciemnioną, albowiem takie wnętrza trudniej się doświetla.
Zwykle okna znajdują się na wysokości parterowych pomieszczeń, a antresola musi zostać sztucznie doświetlona. Im wyższe zatem jest to pomieszczenie, tym łatwiej jest w nim pracować. Tutaj ważną rolę będą także odgrywały barwy. Biały i wszystkie inne jasne kolory naturalnie doświetlą wnętrze, dlatego powinniśmy zadbać o jasne ściany i wyposażenie w postaci naturalnych mebli drewnianych. Nie bójmy się stosować różnych barw, jedynie pamiętajmy o ich jasnym zabarwieniu, aby nie zaciemnić zbytnio antresoli, którą potem może być trudno oświetlić.
Jakie wybrać oświetlenie w antresoli w lofcie?
Niezależnie od tego, czy nasza antresola będzie mam służyła jako sypialnia czy jako gabinet bądź pracownię, warto pomyśleć o właściwym jej oświetleniu. Z jednej strony powinny być to jasne lampy w stylu industrialnym, z drugiej nie powinno w wyposażeniu zabraknąć drewna i metalu. Jeżeli będzie to strefa biurowa, możemy na biurku postawić ciekawą lampę, dzięki której doświetlimy miejsce pracy, także przy suficie powinien znaleźć się odpowiedni żyrandol, pasujący do całego wnętrza. Nawiązanie do wystroju pozostałej części loftu nie jest konieczne, aczkolwiek zastosowanie jednego stylu w całym mieszkaniu jest najbardziej eleganckim i gustownym wyjściem, dzięki czemu wszystkie pomieszczenia komponują się w jedną całość. Nawet jeżeli postawisz na surowy styl industrialny, nie oznacza to, że masz całkowity zakaz stosowania wyrazistych barw.
Każdy delikatny i charakterystyczny akcent, dzięki któremu wnętrze się nieco zmieni i ożywi, stanowi doskonały aspekt aranżacyjny. Takim detalem może być obraz na ścianie, kolorowa lampa w roku pomieszczenia bądź wielobarwny dywan w niekonwencjonalne wzory geometryczne. Przy oświetleniu każdego wnętrza na podbudowie antresoli musimy pamiętać o jego wysokości oraz ogólnej kubaturze. W małym pomieszczeniu sprawdzą się niewielkich rozmiarów lampy, które dają jasne i pełne światło. Jeżeli wnętrze antresoli jest wyższe i ma większą powierzchnię, nawet pokaźnych rozmiarów żyrandol bądź wysoka lampa podłogowa mogą idealnie komponować się w całość aranżacji.
Antresola: nie zapomnijmy o projekcie
Zanim jednak antresola zostanie w pełni wyposażona w meble, dodatki i odpowiednie oświetlenie, powinniśmy zacząć od jej projektu. To pozwoli nam na prawidłowe zaplanowanie każdego skrawka powierzchni, bez stwarzania we wnętrzu niepotrzebnego chaosu. Warto również zastanowić się nad zaplanowaniem i oświetleniem samych schodów, które prowadzą do antresoli, dzięki czemu reszta pomieszczenia będzie miała jeszcze bardziej przytulny nastrój.
Czy na budowę antresoli trzeba mieć pozwolenie?
Budowa antresoli nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Nie można natomiast zapominać o fakcie, że antresola powoduje obciążenia konstrukcji nośnej budynku.
Jak antresola jest określona przez przepisy?
Zgodnie z przepisami, antresola jest określana jako górna część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego została wydzielona.
Jakie zalety ma antresola?
Antresola tworzy otwartą przestrzeń, którą dowolnie można zaaranżować i zwiększyć powierzchnię użytkową.