Jaki narożnik do aranżacji salonu wybrać?

Jaki narożnik do aranżacji salonu wybrać?
Jaki narożnik do aranżacji salonu wybrać?

Masz przed sobą zadanie takie jak projekt salonu? Przeczytaj poniższy wpis, aby dowiedzieć się więcej na temat aranżacji salonu, jakie elementy mogą się w nim znajdować oraz gdzie szukać inspiracji na wystrój salonu. 

O czym pamiętać przy aranżacji salonu?

Aranżację salonu należy dobrze zaplanować, patrząc na kilka istotnych kwestii. Mają one bowiem wpływ na to jak będzie się kolejno go użytkować i czy będzie to wygodne. Planując aranżację salonu warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:

 • metraż salonu i jego wysokość,
 • kształt pokoju dziennego,
 • rozmieszczenie elementów, związanych z elektryką, czy ogrzewaniem np. gniazdka prądowe i kaloryfery,
 • położenie okien w salonie oraz strona, na którą wychodzą okna,
 • na którym piętrze znajduje się mieszkanie.

 Aranżując salon warto zastanowić się, czy będzie on pełnić rolę głównie wypoczynkową, czy również spotkań z rodziną i znajomymi. W tym drugim przypadku zwłaszcza warto zwrócić uwagę na duże narożniki. To rozwiązanie oczywiście dla większych metraży. Warto pamiętać, że salon stanowi wizytówkę mieszkania. Nawet mały salon może wyglądać stylowo.

Gdy chcesz urządzić salon należy również założyć budżet na remont, o tym ile może kosztować urządzenie salonu, dowiesz się poniżej. Salon to pokój, który powinien mieć funkcję reprezentacyjną. Gdy mamy takie zadanie jak aranżacja salonu warto pochylić się nad tym, jaki tryb życia prowadzą domownicy.

Aranżacja salonu – jakie elementy powinny się znaleźć?

 Aby umeblować salon warto pamiętać o kilku podstawowych elementach. Duży wpływ na elementy ma fakt, czy salon połączony jest z aneksem kuchennym i posiada strefę jadalnianą. W tym przypadku przyjmujemy gości na otwartej większej przestrzeni, co jest ostatnim krzykiem mody.

Pokój dzienny warto, aby posiadał takie elementy jak:

 • stół z krzesłami, 
 • mały stolik kawowy obok kanapy, sofy lub narożnika,
 • komodę, 
 • regał na książki,
 • kwiaty, które są to świetne elementy dekoracyjne.

Zwróćmy uwagę na jakość mebli, aby były z naturalnych materiałów i uszlachetniały całe pomieszczenie. Jeżeli wnętrze jest połączone z kuchnią warto, aby meble się ze sobą nie gryzły bardzo stylami i kolorami. Między kuchnią, jadalnią, a salonem warto dodać do aranżacji domu lampy lub elementy ozdobne jak balustrady, które będą małym rozdzieleniem pomieszczeń, a wciąż będzie to funkcjonalne. Do oddzielenia tzw. stref może sprawdzić się również dywan. Pomieszczenie stanie się wtedy bardziej podzielone ze względu na funkcje danej części wnętrza. Pamiętaj, aby czasami kupując meble przyjąć zasadę mniej znaczy więcej. Do łask wracają naturalne materiały. 

Ile może kosztować projekt salonu w stylu glamour?

Wybierając projekt salonu w domu warto określić sobie przybliżony styl, w jakim urządzone zostanie to dla niektórych najważniejsze miejsce. Przykładowo w domu jednorodzinnym można zauważyć salon:

 • w stylu skandynawskim,
 • w stylu nowoczesnym,
 • w loftowych wnętrzach.

Jednak większość osób wciąż decyduje się na salon, który ma styl glamour. Jego funkcjonalność jest często spora nawet w małym metrażu. Taki duży salon nowoczesny w stylu glamour jest wypełniony blaskiem oraz sporą ilością złotych elementów. Styl glamour to m.in. szklane elementy i kryształowe żyrandole. W pokoju dziennym urządzonym w tym stylu świetnie sprawdzi się pikowana czarna kanapa na eleganckich nóżkach oraz stolik kawowy ze szklanym blatem. Salon staje się bardzo reprezentatywnym miejscem, ale jego remont to koszt nawet kilkunastu tysięcy złotych. Wszystko to zależy od tego, na jakie dodatki do aranżacji możemy sobie pozwolić.

Aranżacje salonu – gdzie szukać inspiracji?

Istnieje wiele miejsc, gdzie można szukać inspiracji do urządzania salonu. Do najbardziej popularnych źródeł na inspiracje należą:

 • mieszkanie znajomych, którzy mają za sobą już remont w salonie, 
 • katalog sklepów meblowych, który często znaleźć można w skrzynkach pocztowych,
 • blog poświęcony aranżacji wnętrz mieszkania,
 • artykuły dedykowane specjalnie w prasie papierowej, czy też elektronicznej.

Niezwykle ważną rolę w aranżacji salonu stanowią kolory. Należy je wybrać już na samym początku remontu. Sprawdź na jakie rozwiązania się możemy zdecydować. 

Kolory w salonie są jednym z najczęstszych dylematów w aranżacji salonu. Warto pamiętać, że wnętrze salonu nie powinno być miejscem przypadkowego spotkania kolorów. Harmonię w aranżacji salonu tworzy przemyślana kompozycja. Nie ma elementów obojętnych czy nieważnych. Kolory powinny być wybrane przed tym jak zostaną podjęte decyzje na temat: mebli, tkanin, tapet czy malowania ścian, we wnętrzu pojawiają się stałe elementy wykończenia: stolarka, parapety, grzejniki, drewniany strop albo słupy, posadzka, schody oraz balustrada.  Dzięki tym materiałom i ich kolorom tworzony jest cały klimat miejsca. Ma to wielkie znaczenie w aranżacji salonu. Jest to też powód, dla którego warto dokładnie przemyśleć tę kwestię. Salon to miejsce, które będzie przez nas praktycznie codziennie eksploatowane, dlatego warto spędzić więcej czasu nad jego projektem.

Jak myślicie jakie inne aspekty warto wziąć pod uwagę projektując wnętrze, przestrzeń w domu? Aranżacja salonu już za Wami, czy dopiero przed?