Okna dachowe: jak wybrać rozmiar, zalety, koszty

Okno dachowe 3
Okno dachowe: jak wybrać?

W trakcie tworzenia nowego budynku mieszkalnego prędzej czy później nadejdzie ten moment i ten etap prac, w którym trzeba będzie wybrać dla budynku jakieś okna dachowe. Najlepiej oczywiście takie, które okażą się dla tego budynku w pełni wystarczające i efektywnie oraz efektownie go uzupełnią, łącząc się z nim zarówno pod względem typowo konstrukcyjnym, jak i pod względem designu. Mało kto myśli o wyglądzie okien dachowych, a przecież zawsze mają one swoją określoną prezencję. Muszą być więc nie tylko użyteczne i funkcjonalne, ale też i na tyle estetyczne, by wpasowywały się w stworzony wizerunek budynku lub ten jego wizerunek, jaki dopiero chce się osiągnąć (a nieraz najłatwiej to zrobić właśnie przy użyciu różnych niepozornych elementów).

Okna dachowe: wybór rozmiaru okien


Akurat ten aspekt okien dachowych powinien zostać uwzględniony już we wstępnym planie budynku. Należy uwzględnić w nim wielkość otworów, w których pojawią się później okna, aby odpowiednio je przygotować podczas przeprowadzanych prac budowlanych. Nie są to zatem wcale takie drobnostki czy szczegóły. Określenie rozmiaru okien dachowych to właśnie taka podstawowa czynność, jaką każdy musi się zająć podczas projektowania dla siebie nowego domu (zazwyczaj przeprowadza się ją zatem wspólnie z zatrudnionym architektem). Jak jednak tę idealną wielkość określić? Otóż w tym celu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jak mocno doświetlony jest budynek od wewnątrz i jak wiele naturalnego światła może do niego wpadać na co dzień. Jeżeli tego światła da się sporo uzyskać, warto to zrobić poprzez zastosowanie nieco większych okien, aby w ten sposób móc też zminimalizować opłaty za doświetlanie pomieszczeń w sposób sztuczny.

Duże okna na ogół są też bardziej praktyczne. Pozwalają wprowadzić do domowych pomieszczeń większą ilość świeżego powietrza. Umożliwiają dokładne przewietrzenie każdego pokoju, co staje się szczególnie ważne w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju uczulenia i alergie. No i zawsze przyjemniej przebywa się w budynku, w którym aż czuć to świeże powietrze, jakim chce się oddychać i które chce się wprowadzać do swoich płuc. Duże okna są też uznawane za stylowe. W tym momencie w nowoczesnym budownictwie odchodzi się już od maleńkich, wręcz mikroskopijnych okienek, a zastępuje się je wręcz olbrzymimi taflami szkła, które w tym momencie pojawiają się już nie tylko na ścianach przynależących do największych pomieszczeń (takich jak salony, sypialnie i inne pokoje dzienne), ale i bezpośrednio na dachach, zwłaszcza tych skośnych. Duże okna to po prostu gwarancja funkcjonalności. Lepiej je mieć niżeli ich nie mieć. Będą one dobrą propozycją dla niemalże każdego budynku mieszkalnego!

Okno dachowe2
Okno dachowe, które pomagają oszczędzać

Okna dachowe, które pomagają oszczędzać


Teraz z różnego rodzaju rozwiązań energooszczędnych można korzystać niemalże na każdym kroku. No i przeciętny człowiek stara się to robić, a już zwłaszcza wtedy, gdy właśnie buduje dla siebie nowy dom i ma ku temu najlepszą okazję. Nowoczesne budownictwo to budownictwo energooszczędne. Poprzez wykorzystanie jego różnych technologii i ciekawych rozwiązań budowlanych można dać sobie szansę na oszczędzanie w przyszłości i prowadzenie względnie ekonomicznego życia. Okna dachowe jak najbardziej też mogą być oknami energooszczędnymi. Aby tak właśnie się stało, warto zadbać o to, by zostały one właściwie zlokalizowane i by pomogły domownikom oraz samemu budynkowi mieszkalnemu w pobieraniu energii z naturalnych promieni słonecznych, co jest jak najbardziej możliwe. Okna powinny zapewniać pomieszczeniom jak najwięcej ciepła. Można to osiągnąć poprzez skierowanie ich w stronę południa – tak będzie po prostu najlepiej. Właściwe rozmieszczenie to już połowa sukcesu. Aby osiągnąć go jednak w pełni, należy też pomyśleć o rodzaju okien, czyli zdecydować się na ich wariant energooszczędny.

Nikogo nie powinna już dziwić obecność okien energooszczędnych na rynku. Nie są one żadną szczególną nowością, jednakże nawet wśród nich regularnie pojawiają się różne nowe ich warianty, dlatego warto po prostu sprawdzić sobie, co w tym momencie jest uznawane za najbardziej wartościowe i najbardziej praktyczne. Najprawdopodobniej będą to konstrukcje trzyszybowe. Dachowe okna charakteryzujące się tą nowoczesną budową pozwalają zatrzymać w pomieszczeniach bardzo dużą ilość ciepła i sprawiają, że to ciepło nie wydostaje się na zewnątrz. Chronią więc przed utratą pozyskanej energii. Sprawiają, że dom jest ciepły, ale jednocześnie zapobiegają nadmiernie wysokim rachunkom za ogrzewanie. Oczywiście takie okna, z uwagi na swoją nowoczesność i ogólną użyteczność, same w sobie bywają stosunkowo drogie, zwłaszcza jeśli są tworzone przez renomowanych i znanych na świecie producentów, jednakże nikt nie kupuje ich z myślą o ich szybkiej wymianie, dlatego w tym przypadku warto akurat od razu zainwestować w coś droższego i zarazem porządniejszego. Tanich konstrukcji nie ma nawet sensu oglądać. One w żadnym wypadku nie mogą okazać się wartościowymi oknami energooszczędnymi.

Trwałość na lata: jak wybrać okna dachowe


Skoro już wspomnieliśmy sobie o żywotności okien, warto by było dodać, co takiego jeszcze będzie mieć na nią spory wpływ. A na pewno wpłynie na nią materiał wykonania. O dziwo nawet dachowe okna mogą być wykonywane z różnych odmian tworzyw i o dziwo nie da się wcale tak jednoznacznie stwierdzić, które z tych tworzyw będzie dla nich najlepszym wyborem. To zależy bowiem od indywidualnych oczekiwań. Okna dopasowuje się do pomieszczeń, w których mają się one znaleźć i do funkcji spełnianych właśnie przez te pomieszczenia. Na pewno jednak warto spojrzeć na to, z czego zostały wykonane propozycje poszczególnych producentów, by zorientować się mniej więcej w tym, co takiego ma się do wyboru, a dopiero potem ustalić własne potrzeby i spróbować im sprostać przy pomocy odpowiednich elementów konstrukcyjnych. Prawie każdy materiał wykorzystywany do produkcji okien dachowych ma swoje plusy i minusy. Z jakiegoś jednak powodu ludzie prawie zawsze koniec końców decydują się na drewno. Z czego to zatem może wynikać i czy ten materiał aby na pewno okaże się najlepszym wyborem?

W wielu przypadkach tak właśnie się stanie. Drewno to najbardziej tradycyjny, najbardziej pospolity i najpopularniejszy materiał, którego nie można by było określić tymi wszystkimi cechami, gdyby nie jego świetne naturalne właściwości – własności techniczne oraz te czysto estetyczne. Drewniane okna dachowe potrafią sprostać zgoła odmiennym wymaganiom. Pasują absolutnie do wszystkich pomieszczeń, dlatego też śmiało można je wprowadzić do sypialni, przedpokoju, pokoju dziecięcego czy wystawnego i reprezentatywnego salonu. Drewno pięknie łączy się ze stylem eleganckim i klasycznym. Odpowiednio zaaranżowane i np. zabarwione na ciemniejszy odcień może też dogadać się ze stylem bardziej nowoczesnym, a nawet jego minimalistyczną czy skandynawską odmianą. Z drewnem i drewnianymi oknami należy jednak uważać wszędzie tam, gdzie panuje wyższa wilgoć. Raczej nie będzie ono najlepszym wyborem dla kuchni czy łazienek. Z czego zatem można by było wykonać dachowe okna, które mają trafić właśnie do tych pomieszczeń?

Jeżeli chodzi o kuchnie i łazienki, w nich akurat takie czyste i stu procentowe drewno można zastąpić materiałem wykonanym i z drewna i z poliuretanu. O dziwo ta nietypowa mieszanka sprawdza się naprawdę świetnie. Większość producentów okien dachowych na bieżąco jej używa i to właśnie z niej wykonuje swoje produkty, które później trafiają do domów mieszkalnych i innych budynków, czasem i budynków oddanych do użytku publicznego. Za sprawą pokrycia drewnianego naturalnego materiału warstwą poliuretanu okna uzyskują znacznie wyższą odporność na działanie wilgoci i przestają ją chłonąć, dzięki czemu nie niszczą się, nie psują i nie zużywają pod jej wpływem. To bardzo ważne, aby używać okien zgodnie z ich przeznaczeniem. Zastosowanie czystego drewna w kuchni bądź łazience mogłoby też zakończyć się sytuacją, w której naturalny materiał zostałby zaatakowany przez pleśń albo grzyby.

Okno dachowe
Okno dachowe: aspekt dekoracyjny

Okna dachowe: aspekt dekoracyjny też ma znaczenie


Powyższe akapity skupiają się na właściwościach czysto technicznych. Podpowiadają, jak wybrać dachowe okna, by sprawdzały się one w swojej podstawowej roli, spełniały nadane im funkcje i mogły być wartościową częścią pomieszczenia pod względem typowo użytkowym. Ale to wciąż nie wszystko. Nie wolno bowiem zapominać o tym, że akurat okna są tymi elementami konstrukcyjnymi, od których oczekuje się i maksymalnej funkcjonalności, i odpowiedniej dekoracyjności. One naprawdę potrafią zdobić wnętrza. Ogromną ich wartością jest to, że zdobią dom nie tylko od wewnątrz, ale także i od zewnątrz, dlatego też można je uznać za ozdobę reprezentacyjną, która uwidacznia się nawet osobom postronnym, jedynie przechodzącym obok wybranego budynku. Wygląd ma więc spore znaczenie. Wybierając okna, trzeba zastanowić się nad tym, jaki powinny mieć one wizerunek, by dopasowały się do przygotowanych na nie pomieszczeń. W tym momencie nawet okna dachowe potrafią być odzwierciedleniem różnych stylów architektonicznych. Niektórym z nich bliżej do minimalistycznego stylu skandynawskiego, podczas gdy inne są tak dekoracyjne i strojne, że odnajdują się jedynie w klasycznych, niemalże pałacowych salonach.

Chcąc natomiast sięgnąć po coś jak najbardziej uniwersalnego, co wszędzie będzie wyglądać dobrze i to nawet po latach, gdy np. dojdzie do zmiany wyglądu jakiegoś wnętrza, warto postawić na okna drewniano-poliuretanowe i to najlepiej te w kolorze białym bądź tym imitującym barwę prawdziwego standardowego drewna. Czasami naprawdę nie ma co szaleć z jakimiś udziwnieniami. Niektórzy lubią rzeczy oryginalne, ale problem z nimi jest taki, że nie do wszystkich wnętrz będą one pasować i z czasem człowiekowi mogą się znudzić (zwykle niestety dość szybko). Białe drewniano-poliuretanowe okna dachowe są natomiast na tyle nieokreślone i uniwersalne, że mogą być łączone absolutnie ze wszystkim. W tej prostocie tkwi cała siła. Każdy, kto zdecyduje się na ten wariant okien, powinien być zadowolony ze swojej decyzji.

Jakie zalety mają okna dachowe drewniane?

Okna dachowe drewniane są modne od lat, mają nowoczesny wygląd, profile są wytrzymałe, mają dobre parametry termoizolacyjne.

Czym charakteryzują się okna drewniane?

Okna drewniane mają wyjątkową barwę i są wysokiej jakości. Cenione są ze względu na większy poziom bezpieczeństwa, są łatwe w utrzymaniu.

Jakie są popularne rodzaje okien?

Wśród okien popularne są: okna połaciowe, okna kolankowe, okna obrotowe, okna wyłazowe.