Kolor we wnętrzu: proste zasady, których nie pomijać

Kolor we wnętrzu naszego domu wymaga przemyślanych decyzji. Barwy, które są wybrane przypadkowo, mogą wprowadzać dyskomfort i nieład w sypialni, pokoju czy kuchni. Żeby wnętrze było przyjazne warto zweryfikować nasze oczekiwania i ze spokojem przeanalizować wszystkie pomysły. Tutaj z pomocą przyjdzie nam moodboard, który pomoże wyeliminować niepasujące ze sobą elementy kolorystyczne.

Kolory we wnętrzu: dobór barw


Niezwykle istotne jest dobranie barw w każdym pomieszczeniu naszej nieruchomości. Wpływ barw na samopoczucie jest niezwykle istotne. To dzięki ich odpowiednim doborze w pokojach wypoczywamy, relaksujemy się lub nabieramy nowej energii. Aby odpowiednio dopasować barwy należy zastanowić się nad swoją osobowością. Wiele o ulubionych barwach powie nam nasz codzienny strój. Warto się tym sugerować przy podejmowaniu decyzji o zastosowaniu konkretnych kolorów w pomieszczeniach. Kolory ścian zawsze można poprawić, jeżeli nie będą nam do końca odpowiadały.


Jeżeli jednak nasze umiejętności nie sprostają takiemu przedsięwzięciu to warto pokusić się o pomoc fachowca. W tym celu należy zgłosić się do projektanta wnętrz. Warto tą decyzję podjąć na samym początku, aby nie było konieczności wprowadzania poprawek podczas rozpoczętej inwestycji, ponieważ generuje to dodatkowe koszty i odwleka finał ukończenia prac w czasie.

woman architect presenting her color choice 2021 08 26 15 25 31 utc
Porady projektanta w doborze koloru

Porady projektanta w doborze koloru


Po wyborze projektanta należy przeprowadzić spotkanie, podczas którego zostaną określone nasze oczekiwania i poznamy koszty całej inwestycji. Projektant przeprowadza spotkanie wstępne po to, aby poznać nasze wymogi. Na tej podstawie zostanie przygotowany projekt, który będzie później z projektantem omawiamy w celu ustalenia optymalnej wizji. Jeżeli coś w projekcie nam nie odpowiada to na tym etapie również jest moment aby to zasygnalizować.

Może okazać się, że w późniejszym etapie wprowadzenie zmian nie będzie możliwe. Podczas przygotowywania projektu zostaną określone kolejne etapy prac, spisane jakie materiały będą zastosowane oraz jakie elementy dekoracyjne będą zastosowane.

Na etapie przygotowywania projektu zostaną określone kolory przewodnie, które będą nam towarzyszyły we wnętrzach. Jest to niezwykle istotne, ponieważ każdy z nas dobrze czuje się w innych barwach. Jedni wolą stonowane, jasne kolory lub utrzymanie całości w bieli. Niektórzy natomiast preferują żywe, nasycone kolory, które dodają energii. Dlatego kolor we wnętrzu ma ogromne znaczenie.

charming smiling adult woman middle aged woman wit 2021 08 31 10 16 52 utc
Styl i kolor we wnętrzu

Jak styl wpływa na barwę kolorystyczną we wnętrzu


Kolor jest również wyznacznikiem tego, w jakim stylu będą urządzone poszczególne pomieszczenia. Należy pamiętać o tym, że inne kolory pasują do strefy, w której wypoczywamy a jeszcze inne do tej gdzie spędzamy najwięcej czasu. W sypialni możemy pozwolić sobie na zastosowanie ciemnych czy intensywnych barw. Salon natomiast jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu i barwy w nim zastosowane powinny sprzyjać relaksowi.


Barwy, które projektant uwzględnia na etapie przygotowywania projektu uzależnione są w dużej mierze od panujących aktualnie trendów. Jeżeli modne są żywe kolory to takie właśnie zostaną nam zaproponowane. Zawsze jednak należy kierować się własnymi przekonaniami, tak aby wystrój spełniał nasze oczekiwania. Jeżeli zaproponowane rozwiązania kolorystyczne nam nie odpowiadają, to warto poprosić o zmianę projektu. Jeżeli użyte kolory są zbyt intensywne i przytłaczające to można zastosować je jedynie w dodatkach, a nie na ścianach.

Farba
Jakość farby a ostateczny kolor we wnętrzu

Jakość farby a ostateczny kolor we wnętrzu


Po ostatecznym zaakceptowaniu barw, które będą użyte w pomieszczeniach warto zastanowić się jakie farby zagwarantują nam oczekiwaną barwę. W tym przypadku warto zainwestować w dobrej jakości farby. Dzięki temu mamy pewność, że produkt położony na ścianę będzie stanowić dobre pokrycie powierzchni. Poza tym wysokiej jakości farba jest bardziej ekonomiczna, ponieważ wymaga położenia mniejszej ilości warstw. W przeciwieństwie do tańszych zamienników stanowi wysokiej jakości farby doskonale sprawdzają się na każdego rodzaju powierzchni.

Ponadto mają dodatkowe zalety, które sprawdzają się podczas użytkowania. Przede wszystkim istnieje możliwość ich zmywania. Ściany w domu często ulegają zabrudzeniu i o wiele wygodniejszym rozwiązanie jest zmycie ściany niż jej powtórne malowanie. To rozwiązanie doskonale sprawdza się zwłaszcza w domu, w którym mieszkają małe dzieci lub zwierzęta. To właśnie im najczęściej zdarzają się różnego rodzaju wypadki. Dodatkową zaletą użycia wysokojakościowych farm jest to, że ich barwa przez długi czas nie blednie. Dzięki temu przez wiele lat możemy cieszyć się intensywną i nasyconą barwą. Ta zaleta również przemawia za tym, aby zdecydować się na produkt dobrej jakości.

choosing wall paints 2021 11 30 02 27 00 utc 1
Testery

Testery: pomocnicy w wyborze odpowiedniego koloru


Barwy różnie zachowują się w różnego rodzaju pomieszczeniach. Dlatego przez ostatecznym pomalowaniem ścian możemy wypróbować, jak dana farba będzie wyglądała na przykład w salonie czy sypialni. W tym celu z pomocą służą próbki farb. Są to niewielkie pojemniczki wyposażone w pędzel, dzięki którym możemy w łatwy sposób nałożyć próbkę na ścianę. Jeżeli trudno nam sobie wyobrazić jak dane pomieszczenie będzie wyglądało pomalowane na konkretny kolor to można skorzystać z pomocy próbnika.

Kolor farby może również nieznacznie różnić się od tego, który jest zaprezentowany na opakowaniu lub próbniku. Dlatego, aby mieć pewność co do odcienia farby warto zdecydować się na zakup próbek.
Możliwość skorzystania z próbek farb jest niezwykle pomocna w sytuacji, kiedy sami projektuje nasze wnętrza. Wiadomo, że usługi projektanta wnętrz wiążą się z dodatkowymi kosztami. Jeżeli zatem decydujemy się na samodzielne zaprojektowanie pomieszczeń możemy skorzystać z różnego rodzaju próbników.
Samodzielne zaprojektowanie pomieszczeń ma też swoje zalety. W tej sytuacji mamy pewność, że każde pomieszczenie będzie odpowiadało naszym gustom. Ponadto dobieranie mebli i akcesoriów może stanowić niebywałą radość i satysfakcję z samodzielnie wykonanej pracy.

Jak dobierać kolory we wnętrzu?

Wybierając kolory do wnętrza warto kierować się swoim gustem, wielkością pomieszczeń i ilością światła w ciągu dnia. W pierwszej kolejności warto zadać sobie pytanie: czy barwy ciepłe wpłyną na nasze samopoczucie, czy lepiej odnajdziemy się wśród odcieniach szarości. Ciemne barwy wymagają większego nasłonecznienia.

Gdzie sprawdzą się intensywne barwy?

W pomieszczeniach, gdzie chcemy uzyskać kontrast nie sprawdzą się barwy monochromatyczne. Dzięki barwom przeciwstawnym zyskujemy nieoczywiste połączenia, a pomieszczenie uzyska niepowtarzalny charakter.

Gdzie szukać pomocy z wyborem koloru do pomieszczeń?

Projektanci wnętrz podczas spotkania z pewnością przedstawią wiele możliwości. Na kole barw wspólnie można wybrać te barwy, które podkreślą ekskluzywność wnętrz lub niecodzienny charakter.