Domowa galeria: jak ją stworzyć, jakie ma zalety

domowa galeria
Galeria domowa

Galeria domowa podkreśla wnętrze, nadaje wyjątkowy charakter. Wystarczy odpowiednio się do tego przygotować i zadbać o różne szczegóły, dzięki którym nasza galeria będzie zachwycać nie tylko nas. Podpowiadamy, jak zrobić pierwszy krok do swojej prywatnej galerii.

Pierwszy krok do swojej galerii: wybór elementów


Na początek zastanówmy się, czego szukamy do swojej domowej galerii. Czy bardziej zależy nam na zdjęciach rodziny, pięknych grafikach czy dziełach uznanych artystów? Przecież wiele osób chętnie ozdabia swoje domy wspaniałymi obrazami, ale każda z nich wie, dlaczego to robi i na które dzieła szczególnie zwraca uwagę. W takim razie i w naszym przypadku warto byłoby zastanowić się, na czym konkretnie nam zależy. Przede wszystkim powinniśmy stawiać na to, by spełnić własne oczekiwania, a do tego kupić to, na co nas po prostu stać. Nie ma sensu wybierać zbyt drogich dzieł sztuki, na które będziemy musieli wziąć kredyt. Lepiej postawić na coś taniego, ale co wygląda równie pięknie, a nie doprowadzi nas do bankructwa.
Właśnie dlatego powinniśmy na początek przemyśleć konkretny cel, dla którego pragniemy postawić na obrazy czy inne grafiki , które powiesimy w swoim domu. Zależnie od tego, będziemy wiedzieli, jakie środki musimy na to przeznaczyć i na co konkretnie powinniśmy postawić. Zdecydowanie pomoże nam to potem wybierać odpowiednie dzieła dostosowane do naszych potrzeb oraz możliwości.

domowa galeria 6

Galeria domowa: powody dla których warto się na nią zdecydować

Może zależy nam na tym, by domowa galeria obrazów zaspokajała walory estetyczne. Po prostu potrzebujemy pięknej ozdoby, która pasuje do danego pomieszczenia, w którym sami spędzamy czas, do którego zapraszamy gości lub który służy jeszcze innym celom. Zależnie od tego, będziemy stawiać potem na zupełnie inny rodzaj malarstwa czy grafiki.
A może chodzi raczej o naukę. Pragniemy, by galeria stała się swoistą nauką dla kolejnych pokoleń, pokazywała, że najważniejsze są wartości niematerialne, których za nic nie da się kupić, a które są najcenniejsze w życiu człowieka. Albo nawet będzie to spełniać funkcję terapeutyczną i stanie się dobrą odskocznią od dnia codziennego. Na pewno sami powinniśmy to przemyśleć.

Działa sztuki a galeria domowa

Dla niektórych jest to także zabezpieczenie finansowe. Szczególnie dla osób, które są znawcami, koneserami i kolekcjonerami. Kupują różne dzieła, które potem mogą sprzedać i odzyskać w razie potrzeby. A zatem powinniśmy to dobrze przemyśleć, ponieważ ta kwestia pomoże nam zadecydować, na jaki rodzaj obrazów powinniśmy się zdecydować i jakie fundusze przeznaczyć na tego rodzaju wydatek. Wiemy bowiem, że sztuka nie należy do najtańszych. Zastanówmy się, dlaczego chcemy kolekcjonować dane dzieła, jaka kolekcja nam się podoba, dlatego pragniemy ją stworzyć oraz jaką rolę na odgrywać w naszym domu. Odpowiedzi na te pytania będą skuteczną pomocą przy kolejnym kroku.

galeria domowa
Przepis na galerię domową

Projektowanie wnętrz: przepis na galerię domową

Jak zostało już nieraz zaznaczone, najważniejsze jest to, by kolekcja odpowiadała nam samym. Nie chodzi tutaj, by się pokazać i udowodnić innym, że się znamy na sztuce, ale by stworzyć sobie przytulny kącik, taki idealny dla nas. Warto nie stawiać od razu na modę, ale na własne upodobania i możliwości finansowe. To może nam pomóc wybrać odpowiedni zestaw, które powinniśmy powiesić w domu. Żeby stworzyć idealną kolekcję, powinniśmy pamiętać o: pasji, wiedzy, wytrwałości, skłonności do ryzyka, odpowiednim budżecie, konsekwencji i wytrwałości. Nie od razu przecież Rzym zbudowano. Czasami tworzenie takiej galerii trwa dni, miesiące, lata, zanim uda nam się osiągnąć ostateczną wizję tego, na czym nam zależało. Dlatego warto się nie poddawać na samym początku drogi, ale szukać kolejnych rozwiązań, które byłyby dla nas odpowiednie i dzięki którym jak najwięcej zyskamy.

domowa galeria 7
Obrazy w galerii domowej

Obrazy w galerii domowej: ja wybrać dzieła sztuki

Zacznijmy od obrazów. Tak, obrazy to najlepsze wyposażenie domu. Nie zajmują wiele miejsca, a może sprawić, że wnętrze nabierze nowego, niezwykłego charakteru, na którym właśnie nam tutaj zależało. Może przepadamy za pięknymi krajobrazami lub za fotografiami artystycznymi. Jest także sztuka abstrakcyjna i realistyczna. Jak widać, nie brakuje dzieł, które mogłyby nam odpowiadać i które pewnie chętnie umieścimy w naszym własnym domu.

W takim razie może warto zacząć od tego, że zastanowimy się, czego pragniemy w swoim domu. Na sam początek warto w ogóle przeglądać różne fotografie, obrazy, grafiki. Możemy je wrzucać do odpowiedniego folderu na komputerze, wydrukować i próbować je razem zestawić, by upewnić się, że takie połączenie będzie dla nas odpowiednie i że na pewno będzie też pasować do naszego wnętrza. Wtedy na pewno będziemy zadowoleni i chętnie skorzystamy z tego, jak to konkretnie dzisiaj działa. W takim razie może warto sprawdzić różne strony, które właśnie oferują grafiki i plakaty. No chyba, że wolimy postawić na obrazy znanych twórców. Przecież nic nie stoi nam na przeszkodzie, jeśli tylko posiadamy odpowiednie środki, to rzeczywiście możemy sobie na to pozwolić nawet dzisiaj.

galeria domowa 3
Miejsce na domową galerię

Jak wybrać miejsce na domową galerię

Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniego miejsca w swoim mieszkaniu czy domu na dane obrazy. Przecież chcemy, by było to umieszczone w takim miejscu, by każdy mógł od razu zobaczyć te dzieła i przekonać się, jak to rewelacyjnie działa. Może chcemy, by obraz bardziej wtopił się w otoczenie. A może pragniemy, by stał się bardziej wyrazisty i wyeksponowany? Musimy sprawdzić, ile mamy przestrzeni w danym miejscu i na jak wiele możemy sobie pozwolić. Nie możemy powiesić zbyt dużego obrazu na zbyt małej przestrzeni, gdyż zyskamy efekt przytłoczenia, którego powinniśmy unikać. Poza tym ważne jest też odpowiednie oświetlenie. Dzięki temu obrazy będą się dobrze prezentować, a jednocześnie nie ulegną zniszczeniu. Na słabo oświetlonych ścianach najlepiej nadają się jasne kolory, a na lepiej — ciemne.

Gdy wybraliśmy już obrazy i miejsce, to pora zabrać się za stworzenie idealnej kompozycji. Możemy zrobić to na dwa sposoby. Albo tworzymy ją w wersji elektronicznej na swoim komputerze, albo drukujemy lub kupujemy już obrazy, wkładamy do ramek i tworzymy kompozycje na podłodze. Dzięki temu zobaczymy, jak się to wszystko razem komponuje i czy nie wymaga dodatkowych zmian, by jeszcze lepiej razem współgrało. Na pewno warto poświęcić te parę minut na układanie obrazów na podłodze, ponieważ wtedy będziemy wiedzieli, jak je rozmieścić, gdy zabierzemy się do przybijania gwoździ. Dosyć dobrą radą jest zachowanie odstępów 5-10 cm między poszczególnymi ramkami. Kiedy indziej lepszym rozwiązaniem jest zachowanie mniejszych odstępów, dzięki czemu kompozycja będzie bardziej zwarta. Jednak wtedy trzeba dokładnie wymierzać kolejne gwoździe.

galeriadomowa4
Montaż elementów galerii

Montaż elementów domowej galerii

W kolejnym kroku bierzemy się już za konkretne wieszanie poszczególnych dzieł na ścianie. Przyda nam się ołówek, poziomica i miarka. Na początek wyznaczamy środek kompozycji, który według uniwersalnej zasady powinien znaleźć się 145 cm nad ziemią. Jeśli jednak mamy wysoki sufit, możemy zmienić tę wartość na wyższą. Środek zaznaczamy ołówkiem i oznaczamy miejsca kolejnych plakatów. Dzięki temu będziemy potem wiedzieli dokładnie, gdzie wbić kolejny gwóźdź i jak zadbać o to wszystko tak, by naprawdę rewelacyjnie się prezentowało i by spełniło nasze oczekiwania. Przyda nam się poziomica, dzięki której powiesimy obrazy prosto.
Warto przed powieszeniem obrazów, zrobić zdjęcie swojej kompozycji, by w razie potrzeby do niej kiedyś wrócić, gdy będziemy chcieli coś w niej zmienić, a ta na ścianie będzie też już zupełnie inaczej wyglądać. Gdy wszystko znajdzie się na swoim miejscu, sprawdź, jak to wygląda z pewnej odległości. I nie przejmuj się, jeśli powiesiłeś obrazy nieco krzywo. Zawsze możesz zdjąć obraz i wbić gwóźdź jeszcze raz, a obraz zasłoni dziurę. W razie potrzeby nie musisz nawet używać młotka, ale odpowiedniej taśmy, która jest w stanie utrzymać nawet do pięciu kilogramów, co może być całkiem ciekawą opcją, gdyż przynajmniej nie będą widoczne gwoździe, ani nie będzie potrzeby niszczenia ściany.