Sypialnia-niedoceniane serce każdego mieszkania

Sypialnia to jedno z najbardziej niedocenianych pomieszczeń w niemal każdym polskim mieszkaniu. O ile wielu Polaków dba o wystrój salonu, kuchni czy przedpokoju, sypialnia często traktowana jest przez nich jako pomieszczenie dodatkowe, służące tylko do spania bądź urządzania w nim składowiska niepotrzebnych przedmiotów. Wiele osób argumentuje, że przykłada wagę do wystroju innych pomieszczeń, ponieważ to właśnie w nich przyjmują gości. Fakt postrzegania sypialni jako pomieszczenia użytkowanego głównie przez domowników sprawia, że wiele osób często nie dba o jej wykończenie. Nic bardziej mylnego.

sypialnia 2
Nowoczesna sypialnia

Nowoczesna sypialnia: ostoja spokoju


Sypialnia to nie tylko pomieszczenie do spania. Jest to również miejsce, w którym każda osoba powinna móc się w pełni zrelaksować, odpocząć lub przygotować się do snu w otoczeniu, które jest możliwie przyjemne i spokojne. Z uwagi na te funkcje, Polacy powinni zmienić swoje postrzeganie tego pomieszczenia i wyposażyć je w dodatkowe elementy, które pomogą zwiększyć funkcjonalność sypialni. Aby umożliwić pełen relaks, warto wybrać na sypialnię pomieszczenie oddalone od głównych szlaków komunikacyjnych mieszkania oraz pozbawione okien wychodzących na ruchliwą, przez co hałaśliwą ulicę.

Jeśli to niemożliwe, warto zainwestować w szczelne, wyciszające okna i rolety. Pozwolą one na zaciemnienie pokoju nawet w środku dnia, jeśli któryś z domowników zdecyduje się na drzemkę. Sen w ciszy i z ograniczonym dostępem światła jest najefektywniejszy i pozwala na pełen odpoczynek. Jak możemy zauważyć, już sam wybór odpowiedniego pomieszczenia na sypialnię, warunkuje jej funkcjonalność i wygodę korzystania z pokoju. Warto o tym pomyśleć już na etapie zakupu nieruchomości i przygotowania projektu (funkcjonalne meble).

Idealna sypialnia: wybierz meble do niej


Urządzenie sypialni to bardzo indywidualna kwestia. Każdy bowiem ma nieco inny gust i oczekiwania względem tego pokoju. Nie warto podążać ślepo za rozwiązaniami proponowanymi przez projektantów wnętrz mówiących np. że mała sypialnia musi być urządzona w jasnych barwach. Nic bardziej mylnego. Najważniejsze, aby pomieszczenie podobało się osobom, które z niego korzystają. Jeśli ktoś lubi ciemne barwy albo wyraźne dekoracje, warto spróbować przemycić je nawet do najmniejszej sypialni. Dobór kolorów ma również bardzo duże znaczenie dla samopoczucia wielu osób. Naukowcy wskazują, że w sypialni najlepiej postawić na pastelowe kolory, np. błękit. Chłodne barwy sprawiają, że najłatwiej się wyciszyć i zrelaksować. Należy jednak uwzględnić też swoje preferencje. Jeśli osoba nie lubi koloru niebieskiego, nie ma najmniejszego sensu decydować się na taką farbę w sypialni. Takie rozwiązanie sprawiłoby, że domownik byłby zirytowany, a nie zrelaksowany.

Zatem, podczas urządzania sypialni warto posłuchać głosu swojego serca. W wielu marketach budowlanych oraz sklepach dedykowanym urządzaniu wnętrz, klienci mogą znaleźć bardzo szeroką ofertę tapet w różnych kolorach, deseniach oraz stylach. Tak bogaty wybór sprawia, że każda, nawet najbardziej wymagająca osoba jest w stanie znaleźć tapetę idealną dla siebie. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na naklejenie tapety na jedną ze ścian sypialni. Pozwala to wprowadzić wyraźny akcent kolorystyczny, który nie zdominuje jednak całego pomieszczenia, a doskonale podkreśli wybrany kolor ścian. W przypadku sypialni w stylu glamour, klienci często decydują się na ściany w kolorze brudnego różu oraz użycie tapety w eleganckie kwiaty na jednej ze ścian. Warto wtedy zdecydować się na tapetę o neutralnym tle, np. białym lub czarnym, obfitującą w kwiaty w kolorach pasujących do różu. W poszukaniu inspiracji kolorystycznych, warto zainwestować w popularne magazyny dotyczące urządzania wnętrz. Nie wszystkie rozwiązania są warte skopiowania, ale na pewno dobrze jest mieć świadomość najnowszych trendów i rozwiązań sypialnianych.

Aranżacja sypialni: co powinno znaleźć się w każdej sypialni


Nie ulega wątpliwości, że łóżko to konieczny element każdej sypialni. Zwykle znajduje się ono w jej centralnej części. Ważne, aby łóżko było wygodne. Każdy zainteresowany kupnem łóżka powinien uwzględnić nie tylko jego walory estetyczne, ale przede wszystkim wygodę i praktyczność. Z tego powodu, warto wybrać łóżko z możliwością przechowywania. Pozwoli to na maksymalne wykorzystanie przestrzeni, szczególnie w przypadku mieszkań o małym metrażu. Skrytka w łóżku to miejsce na rzadko używane sprzęty, ubrania sezonowe lub zapasowe pościele. Co więcej, wybór materaca wydaje się kluczową kwestią jeśli chodzi o wypoczynek domowników. Powinien uwzględniać on takie czynniki jak wzrost i waga osób z niego korzystających. W zależności od tych aspektów, materac powinien być miękki lub twardy oraz odpowiednio wzmocniony. Aby zwiększyć funkcjonalność pokoju, warto postawić obok łóżka szafki nocne. Dzięki nim, domownicy znajdą wygodne miejsce na trzymanie podręcznych książek, telefonów lub rzeczy, których używają tuż przed zaśnięciem, np. kremu do rąk lub kropli do nosa.

Bardzo ważną funkcją jaką powinna spełniać dobrze rozplanowana sypialnia jest również przechowywanie. Jeśli w pomieszczeniu jest wystarczająco dużo miejsca, warto skorzystać z oferty gotowych mebli i szaf. Pozwoli to na duże oszczędności. Jeśli jednak sypialnia jest mała, warto zainwestować w meble pod wymiar. Takie rozwiązanie umożliwia dostosowanie mebli do konkretnego pomieszczenia oraz preferencji jego mieszkańców. Meble pod wymiar to możliwość dostosowania ich szerokości, wysokości, a także stylu. Dają niemal nieograniczone możliwości stylizacyjne. Aby sypialnia spełniała oczekiwania każdej z pań, należy pomyśleć o toaletce, przy której kobiety będą mogły dopełnić swoich wieczornych rytuałów oraz przygotować idealny makijaż do pracy lub na inne okazje. Toaletka zwiększy również przestrzeń do przechowywania w pokoju. Dla osób, które preferują oglądanie filmów lub programów przed snem, warto pomyśleć o montażu telewizora również w sypialni. Wielu Polaków rezygnuje jednak z takiego rozwiązania. Jak wskazuje wielu naukowców, ekspozycja na światło niebieskie może mieć negatywny wpływ na jakość snu i zasypianie. Decyzja o zakupie i montażu telewizora w sypialni powinna być indywidualną decyzją osób z niej korzystających.

Sypialnia 3

Oświetlenie: nastrój w sypialni


Bardzo ważnym aspektem każdej sypialni jest również jej oświetlenie. Warto pamiętać o oświetleniu głównym oraz dekoracyjnym. W każdej sypialni powinno znaleźć się światło na środku pokoju, doświetlające każdy jego zakamarek. Jest to rodzaj światła, z którego będziemy korzystać najczęściej szykując się do snu lub ubierając do pracy. Z uwagi na relaksacyjną funkcję sypialni koniecznie należy zadbać o światło punktowe, które wprowadzi delikatną poświatę. Nad szafkami nocnymi warto zainstalować eleganckie kinkiety. Mogą one pełnić funkcję światła dekoracyjnego, ale są również bardzo praktyczne – oświetlają czytaną książkę lub przedmioty, po które sięgamy z nocnej szafki.

Należy zadbać, aby kinkiet mógł zostać zapalony lub zgaszony z poziomu łóżka. Sprawia to, że korzystanie z tego rodzaju światła będzie bardzo wygodne. W przypadku szaf w sypialni również należy pamiętać o ich wewnętrznym oświetleniu. Szafy takie są przeważnie dość głębokie, przez co nierzadko trudno zauważyć wszystkie rzeczy, które się w nich znajdują. Przy wyborze lub projektowaniu takich szaf, pamiętajmy również o zamówieniu opcji ze światłem wewnętrznym. Sypialnia z toaletką powinna mieć dodatkowe źródło światła, które umożliwi wykonanie makijażu każdej kobiecie. Światło powinno dokładnie oświetlać twarz.

Sypilani 4

Mała sypialnia – wyzwanie dla projektanta


O ile urządzenie dużej sypialni wydaje się łatwym zadaniem i daje bardzo wiele możliwości, np. można stworzyć dodatkowy kącik czytelniczy z wygodnym fotelem, albo miejsce do ćwiczeń na macie, mała sypialnia wymaga zastosowania specjalnych rozwiązań. Jak wcześniej wspomniano, warto rozważyć przygotowanie mebli pod wymiar, co pozwoli na pełne wykorzystanie małej przestrzeni. Warto zadbać również o jej właściwe oświetlenie, które rozjaśni pokój, przez co optycznie go powiększy. Zamiast obrazów lub plakatów dekoracyjnych, warto w małej sypialni zdecydować się na duże lustro. Stworzy ono iluzję, że pomieszczenie jest znacznie większe niż w rzeczywistości. Niewielka sypialnia zmusza wiele osób do pewnych kompromisów. Może nie wystarczyć w niej miejsca na dużą szafę, toaletkę oraz szafki nocne. W takim przypadku, domownik musi odpowiedzieć sobie na pytanie czego tak naprawdę potrzebuje w swojej sypialni. Osoby, które dużo czytają przed snem nie powinny rezygnować z szafki nocnej, ale być może toaletka nie jest dla nich niezbędna. Makijaż można wykonać przecież przed łazienkowym lustrem lub przy stole w kuchni. Jeśli dla danej osoby ważne jest dodatkowe miejsce, na którym można przysiąść, warto pomyśleć o pufie, która będzie również dodatkowym miejscem na przechowywanie.

W małej sypialni warto zrezygnować również z wysokiej i głębokiej szafy, jeśli uniemożliwia ona dojście do łóżka z trzech stron. Jeśli chodzi o dobór kolorów, większość projektantów wnętrz zaleca korzystanie z palety jasnych barw. Aby przemycić nieco koloru do takiego pomieszczenia, warto zrobić to w dodatkach, np. postawić na poduszki w eleganckie wzory, koce w deseń, lub puszyste i kolorowe dywany. Przez zastosowanie takich zabiegów, maleńka sypialnia może stać się bardzo przytulnym miejscem zachęcającym do wypoczynku i relaksu. W małych pomieszczeniach należy szczególnie dbać o porządek. Umieszczenie wielu przedmiotów na widoku sprawia, że pomieszczenie wydaje się zagracone i nieestetyczne. Może to również negatywnie wpłynąć na jakość snu.

Jak zaaranżować sypialnię – podsumowanie

Jak możemy zauważyć, urządzenie sypialni to niełatwe zadanie. Mnogość rozwiązań sprawia jednak, że możliwe jest dostosowanie tego pomieszczenia do potrzeb nawet najbardziej wymagających osób. Warto uwzględnić różne wskazówki dekoratorskie, należy jednak pamiętać, że sypialnia to przede wszystkim nasza przestrzeń, która ma się podobać domownikom i spełniać swoje funkcje. Głos serca i rozsądku to najlepsi przyjaciele każdego, kto decyduje się na urządzenie swojej sypialni.

O czym nie można zapomnieć podczas aranżacji sypialni?

Wygodne łóżko to nie jedyny mebel, który pojawi się w sypialni. Dobrze jest zakupić: stoliki nocne, naturalne tkaniny i inne meble dopasowane do twoich preferencji.

Jakie kolory dobrać do sypialni w stylu skandynawskim?

W sypialni sprawdzą się jasne barwy, które odzwierciedlają kolory natury.

Jak powiększyć optycznie małą sypialnię?

Małe pomieszczenia lubią jasne barwy, naturalne dodatki, które wpływają na komfort snu.