Styl industrialny we wnętrzu: jak nie popełnić błędów

Styl industrialny jest coraz bardziej popularny. Niezależnie od tego czy urządzasz dom czy mieszkanie, na etapie wykańczania przychodzi moment, w którym należy podjąć decyzje jakie kolory i materiały mają dominować we wnętrzu. Często podejmujemy decyzje pod wpływem chwili, panujących trendów lub swoich wieloletnich preferencji. Warto jednak właśnie w tym momencie zadbać o spójność wykończenia, czyli zachowanie wybranego stylu.

loft1
Styl industrialny

Styl industrialny: od czego zacząć?

Przed wyborem konkretnych mebli, kolorystyki, oświetlenia czy innych elementów wnętrza zapoznaj się z możliwymi do zastosowania stylami. Oczywiście Twój dom to Twoje miejsce na ziemi i możesz je urządzić według swoich własnych reguł. Jednak określone style na pewno ułatwią pracę i pozwolą zachować spokój, ponieważ nie będziesz się gubić w możliwych rozwiązaniach. Chociaż dziś chcemy przedstawić jeden, szczególnie w ostatnim czasie zyskujący na popularności styl, warto wspomnieć o tym jakie opcje masz do wyboru. Jest to szczególnie istotne ze względu na fakt, że niektóre elementy wystroju są tożsame w dwóch lub kilku stylach – warto znać różnice między nimi.

Jakie style królują we wnętrzach?

Poniżej krótka charakterystyka 11 stylów wnętrzarskich:

  • Styl nowoczesny, modernistyczny – oszczędny w formule, pomieszczenia są przestronne, przejrzyste i proste.
  • Styl skandynawski – obecnie jeden z najpopularniejszych, jak nie najpopularniejszy. Panuje w nim prostota, przytulność, proste formy i drewno, a kolorem wiodącym jest biel.
  • Styl klasyczny – ponadczasowy styl wnętrzarski, wykorzystujący materiały trwałe i wysokiej jakości, symetrię oraz proste formy.
  • Styl industrialny, loftowy – pomieszczenia są przestronne, otwarte, z dużymi oknami. Dominującymi kolorami jest szarość, biel i beż, a materiałami drewno, beton i metal. To właśnie ten styl omówimy dziś szczegółowo.
  • Styl elektryczny – rozwiązanie dla niezdecydowanych dekoratorów. Miesza się tutaj kilka stylów, pozornie niepasujące elementy są swobodnie połączone, dając efekt uporządkowanego nieładu.
  • Styl rystukalny – ciepły, przytulny, w zgodzie z naturą i bez pośpiechu. Wykorzystuje jasne kolory i naturalne materiały.
  • Styl glamour – wnętrze z przepychem, luksusem i blaskiem. Wyeksponowane są tutaj duże lustra, meble na wysoki połysk, kolory: złoto, srebro, biel, czerń i róż.
  • Styl vintage – łączący nowoczesność z tradycją, wykorzystujący często odnowione meble. Charakterystycznymi dodatkami są porcelana i kryształy.
  • Styl boho – zbliżony do stylu elektrycznego. Tutaj jednak, obok kontrolowanego chaosu króluje mocny kolor i fantazja.
  • Styl hampton – inspirowany nadmorskim klimatem. Wykorzystuje różne odcienie drewna, neutralne kolory i odcienie niebieskiego.
  • Styl art deco – klasyka, elegancja, perfekcja i luksus (ale nie oczywisty jak w przypadku stylu glamour). Wykorzystuje kontrastowe kolory.

Szczegółowo przyjrzymy się stylowi industrialnemu – czyli popularnie nazywanemu stylowi loftowemu, który można uznać za jeden z obecnie modniejszych i bardzo pożądanych.

Czym charakteryzuje się styl loftowy

Żeby w pełni zrozumieć styl industrialny warto poznać jego pochodzenie. Styl ten zaczął się rodzić już w 1900 r. kiedy paryska bohema wykorzystywała hale starych magazynów do urządzania pracowni. Jednak to w latach 60. XX wieku wybuchła prawdziwa moda na styl loftowy. Wówczas, po wielkiej recenzji lat 50., w Nowym Jorku i innych amerykańskich miastach, po upadku wielu przedsiębiorstw pozostała ogromna liczba opuszczonych fabryk, magazynów i hal magazynowych, często zlokalizowanych w centrach miast. Częściowo nielegalnie, te pofabryczne przestrzenie ponownie stały się miejscem artystycznych działań. Były to pomieszczenia o wysokim suficie, które dzięki ogromnym oknom były pełne światła. Surowe wnętrza, obok funkcji pracowni artystycznych zaczęły pełnić funkcję mieszkania.
W Polsce prawdziwe lofty (czyli pofabryczne mieszkania) to rzadkość, a styl loftowy wykorzystuje się w nowym budownictwie stylizowanym na pofabryczny styl. Z tego powodu wyróżniamy dla rodzaje stylu industrialnego: hard loft i soft loft. Ten pierwszy dotyczy wnętrz, które faktycznie znajdują się w budynkach poprzemysłowych, zaś soft loft to miejsca nowe, stylizowane na wzór starych fabryk. Wnętrza industrialne to również często stosowany styl w starych kamienicach, które posiadają duże przestrzenie – tak charakterystyczne dla tego stylu.

Ze względu na swoje pochodzenia, styl industrialny kojarzony był z młodymi, odważnymi i ekscentrycznymi miłościami designu. To podejście nie ma dziś już racji bytu. Industrialny styl może skraść serce każdego, a wykorzystywane materiały dostępne są również dla innych stylów. Obecnie każdy z nas może poprzez zastosowanie kilku zasad wprowadzić do swoich czterech kątów styl industrialny.

Najważniejsza zasada towarzysząca temu stylowi: mniej, znaczy więcej. Oznacza to, że wnętrze w stylu industrialnym jest dość surowe, oszczędne w dodatkach i neutralne kolorystycznie. Elementami, które bezpośrednio nawiązują do tego stylu są: beton, cegła, widoczne i dekoracyjne rury czy kable. Chcąc zastosować ten styl upewnij się, że stosujesz również niżej wskazane zasady.

styl loftowy3
Styl industrialny w przestrzeni

W jakiej przestrzeni styl industrialny sprawdzi się najlepiej


Styl industrialny niezmiennie kojarzy się z wysokim sufitem oraz dużymi przestrzeniami, w których kilka funkcji przeplata się ze sobą. Mieszkanie w stylu industrialnym będzie zatem zazębiać w jednym pomieszczeniu np. kuchnię, salon, biuro i sypialnię. Unikaj wszelkich ścianek działowych czy innych elementów ograniczających przestrzeń. Często nie mamy wpływu na wysokość sufitu, jednak jeżeli to możliwe, wprowadźmy do pomieszczenia duże okna, które dodadzą pomieszczeniu odpowiedni charakter. Dysponujesz niewielkim mieszkaniem w bloku? To wcale nie skreśla możliwości wprowadzenia do niego stylu loftowego. Kolorystyką, układem i wykorzystywanymi materiałami jesteś w stanie w niewielkiej przestrzeni zastosować ten styl.

Jak dobrać kolory w stylu industrialnym


Nawet największe okna i wysokie sufity nie będą wystarczające by podkreślić loftowy charakter mieszkania jeżeli nie zastosujemy charakterystycznych dla tego stylu kolorów. Biel, szarość i beż to barwy, które szczególnie podkreślą industrialny charakter pomieszczenia. Są to równocześnie kolory, które dodatkowo powiększają przestrzeń. Ściany mogą być zarówno białe (co dodatkowo powiększy przestrzeń) jak i wykończone betonem czy cegłą (materiałami dedykowanymi właśnie temu stylowi). Podłoga zaś może być wykończona w barwach drewna lub betonu. Jeżeli boimy się surowości pomieszczenia możemy przełamać je dodatkami, takimi jak poduszki w odpowiednio komponującej się barwie czy kontrastowy fotel. Wracając jednak do nadrzędnej zasady stylu loftowego – umiaru.
Co istotne, styl loftowy pozwala nam również na zastosowanie na ścianach tapet – oczywiście w odpowiedniej kolorystyce. Postawmy na te stylizowane na stare wzory, wykorzystujące odcienie stali, rdzy czy efekt przetarcia koloru oraz betonu.

styl loftowy 4

Metal w stylu industrialnym


Omówiliśmy już jakie kolory powinny panować w pomieszczeniu urządzonym w stylu industrialnym. Przyszedł czas dobrać odpowiedni materiał. Warto postawić na płytki imitujące drewno, które swoim wyglądem będą podkreślać charakter pomieszczenia, a praktycznością i wytrzymałością sprawdzą się w kuchni czy łazience. Materiał ten nie jest dedykowany wyłącznie wykończeniu podłogi – niech zagości również w salonie czy sypialni w postaci mebli i dodatków.
Drugim charakterystycznym materiałem stylu loftowego jest beton – surowiec jednoznacznie kojarzony z pofabrycznymi loftami. W swoim mieszkaniu możesz zastąpić go nowoczesnymi materiałami, które go imitują lub przypominają, tworząc równocześnie bardziej przyjazny klimat.
Metal – który w pierwszy loftach pojawiał się w postaci wystających rur i niezamaskowanych instalacji, obecnie również towarzyszy nam w stylu industrialnym. Wybierz meble wykończone metalem lub wykonane z niego dodatki (np. druciane lampy, metalowe nogi mebli).

styl loftowy 2
Styl loftowy: meble z duszą

Meble z duszą: idealne uzupełnienie stylu loftowego


Aby nasze wnętrze nawiązywało do stylu industrialnego warto sięgnąć po oryginalne meble, które swoje lata świetności (teoretycznie) mają za sobą. Wyjątkowe egzemplarze, niedostępne dla wszystkich i wszędzie, dodadzą przestrzeni niezwykłego, indywidualnego charakteru. Spróbuj odnowić mebel, który ma za sobą już długą historię lub zdecyduj się na nowy, który jest na taki stylizowany. Co dodatkowo ważne przy wyborze mebli – postaw na ich duży rozmiar. Przestrzenne pomieszczenie może sprawić, że niewielki mebel będzie wyglądał na miniaturowy.

Loft2
Styl industrialny: dodatki

Styl industrialny: jak wybrać dodatki


Ponieważ styl ten kładzie nacisk na prostotę i minimalizm, element dodatków jest szczególnie ważny – nieprzemyślane mogą przyćmić intencje, jakie mieliśmy projektując pomieszczenie, zaś idealnie dobrane podkreślą jego charakter. Przeglądając pomieszczenia w stylu industrialnym łatwo zauważyć dodatek, który jest spójny dla pewnie wszystkich z nich – stylowe oświetlenie. Postaw na lampy z drucianym lub metalowym wykończeniem lub nawet lampy, które przypominają zwykłe, surowe żarówki. Takim lampom towarzyszą kontrastowe ściany oraz kable, które podkreślają planowaną surowość pomieszczenia.
Wielkie okna (pierwotnie niczym nieozdobione, surowe), w celu ochrony prywatności, możesz w swoim domu osłonić roletami, które nie odbiorą pomieszczeniu loftowego charakteru. Może i pofabryczne okna ciężko wyobrazić sobie przystrojone firanką czy zasłoną ale w swoim wnętrzu możesz sobie na to pozwolić, chociaż nie ma tu pełnej dowolności. Dopierając zasłony postawmy na odcienie szarości, brązu lub beżu, zaś firany (które w stylu industrialnym są szczególnie trudnym elementem) powinny być jak najbardziej proste, skromne i bez zdobień.
Styl industrialny pozwala nam również na dodatki w postaci obrazów. Sztuka w takich wnętrzach doda całej aranżacji duszy, a możemy sobie pozwolić na dość dużo. Zaczynając od abstrakcyjnych obrazów wykorzystujących naturalne kolory, przez obrazy kontrastowe do całości wnętrza. Sprawdzą się również krajobrazy (np. mgliste góry czy las utrzymany w kolorach głębokiej zieleni).

Styl industrialny od lat nie traci na popularności. Jest oryginalny i pomimo założonej prostoty i minimalizmowi pozwala na ciekawe i kreatywne wykończenie. Jak w wielu innych stylach wnętrzarskich, tak i w stylu industrialnym należy szczególną uwagę zwrócić na zastosowanie odpowiedniej kolorystyki i materiałów.

Z czego słynie styl industrialny?

Styl industrialny charakteryzuje się przede wszystkim surowym wnętrzem i funkcjonalnością. We wnętrzach industrialnych odgrywają dużą rolę dodatki.

Jakie kolory dominują w mieszkaniach industrialnych?

Mieszkanie w stylu industrialnym przepełnione jest szarością, bielą, czernią. Popularne są również elementy betonu i cegły.

Jakie elementy stosuje się w aranżacji wnętrz industrialnych?

W mieszkaniach znajdziemy: betonowe podłogi, metalowe regały, stare drewno, wysokie sufity, metalowe barierki, industrialne rolety.