Recykling we wnętrzach: zalety mebli z odzysku

recykling

Recykling we wnętrzach to coraz bardziej popularny trend. Nowe, gotowe meble i dodatki, które pojawiają się w naszych wnętrzach nie zawsze muszą być kupione w modnym sklepie. Zwracasz uwagę na ekologiczne rozwiązania, lubisz otaczać się przedmiotami, którym nadajesz drugie życie? W takim razie meble z odzysku to idealny pomysł na metamorfozę wnętrza.

Recykling we wnętrzach – zrób to sam

Czy wiesz, jak stworzyć różne dodatki do wnętrza z tych rzeczy, które najprawdopodobniej już posiadasz lub które bez wielkiego wysiłku znajdziesz w otaczającym świecie? Jeżeli jesteś na początku swojej drogi i brak Ci odpowiedniego doświadczenia, sprawdź najprostsze poradniki, które pojawią się po wpisaniu hasła DIY. Bardzo często jedynym ograniczeniem w produkcji mebli i dodatków jest wyobraźnia, więc jeśli brakuje Ci pomysłów, to z pomocą przychodzą różne fora i grupy warsztatowe.

Powtórne wykorzystanie plastiku

Zacznijmy od czegoś prostego. Pomyśl przez chwilę nad tym, jakich artykułów gromadzisz najwięcej i które z nich mogłyby okazać się najbardziej szkodliwe dla środowiska. Tak, dobrze myślisz. Chodzi tutaj o plastikowe butelki, czyli pozostałości po wszelkiego rodzaju napojach, soczkach i zwykłej wodzie.

Spójrz na te butelki i sam spróbuj zobaczyć w nich jakiś zupełnie inny przedmiot. Akurat plastikowe butelki nierzadko stają się głównym elementem prac współczesnych projektantów i dekoratorów. Oni potrafią z nich stworzyć dosłownie wszystko, ale nawet jeśli twoje umiejętności nie są jeszcze na aż tak wysokim poziomie, wciąż jesteś w stanie wykonać z tych butelek coś ciekawego i przyjemnego. Co powiesz na nowoczesne doniczki? Jeżeli przeszukasz sobie Internet i zwrócisz uwagę na artykuły i inne treści dotyczące DIY, w których główną rolę odgrywają właśnie plastikowe butelki, na pewno znajdziesz w nich także receptury na proste doniczki, a nawet i zasłonki.

Nie musisz zresztą korzystać z tych artystycznych zabaw zupełnie samodzielnie. Nie każda dekoracja zastosowana w domu musi być idealna i musi wyglądać tak, jak gdyby została zaprojektowana i przygotowana przez jakiegoś światowej sławy architekta albo przynajmniej przez jakąś popularną w świecie markę. Gdy zdasz sobie z tego sprawę, nabierzesz ochoty na to, by wykonywać dodatki do wnętrz wspólnie z całą rodziną.

recykling2
Recykling papieru

Recykling papieru: styl eko we wnętrzach

Z papierem może być niestety znacznie ciężej. Przecież on też jest niestety takim surowcem, którego przeważnie mamy w nadmiarze, a którego równie często nie potrafimy się pozbywać, przez co składujemy go w piwniczkach i na strychach dosłownie w nieskończoność. To, że coś wydaje nam się ciężkie, nie znaczy jednak wcale, że jest niemożliwe do zrealizowania. Papier też może zyskać dzięki nam drugie i zupełnie nowe życie. Styl eko we wnętrzach w łatwy sposób podkreślić, gdy w mieszkaniu pojawią sie:

  • wyplatane koszyczki z papierowej wykliny,
  • ozdoby – rozety w oknach,
  • dekoracje z papieru nie tylko na choinkę,
  • świąteczne akcenty w domu (koszyczki, pompony).

Recykling3
Dodatki w stylu ekologicznym

Dodatki w stylu eko: dbajmy o los naszej planety


Chcąc być w pełni szczerym i obiektywnym, trzeba by jednak przyznać, że w przypadku DIY zdecydowanie najpiękniejsze dekoracje powstają po prostu ze szkła. Zapewne już teraz potrafisz je wykorzystywać wielokrotnie, jednakże zawsze możesz nabrać w tym jeszcze większej wprawy, aby zyskał na tym i twój dom, i cała otaczająca natura. Od tej pory pod żadnym pozorem nie wyrzucaj tych słoików, które nie będą ci już do niczego potrzebne. Nie pozbywaj się szklanych opakowań, w których kupiłeś wcześniej majonez, musztardę, oliwki albo sos. Możesz przecież sam umieszczać w nich swoje własnoręcznie przygotowywane przetwory i przysmaki. Ładne i zgrabne słoiki wyglądają naprawdę przepięknie w kuchniach industrialnych i klasycznych, zwłaszcza jeśli obwiążesz je kraciastymi wstążkami albo jakoś ciekawie opiszesz (np. przyczepiając do nich dekoracyjne kartki z nazwą tego, co się w nich znajduje). Oczywiście później umieszczasz to wszystko bezpośrednio w kuchni czy w spiżarni. Możesz poustawiać wszystkie słoiki na półkach, aby w ten sposób ożywić co nieco pomieszczenie, a jednocześnie zrobić coś dobrego dla przyrody i uzyskać dekorację, która będzie w tym samym czasie praktycznym elementem kuchni.

Recykling4
Meble z odzysku

Meble z odzysku: meble, które są przyjazne środowisku

Samodzielne wykonane meble cieszą nie tylko nasz portfel, ale również środowisko. Meble można wykonać z materiałów pochodzących z odzysku. Dzięki temu w łatwy sposób w naszym domostwie pojawią się meble ogrodowe, stoliki kawowe, krzesła czy nawet szafy. Oczywiście zaprezentowane w tym tekście przykłady mają tylko zainspirować cię do samodzielnego przygotowywania różnych ozdób z rzeczy pochodzących z recyklingu. Zainteresuj się tematem. Temat recykling – zrób sam dodatki do wnętrza – został już wielokrotnie omówiony na różnych blogach, forach internetowych i magazynach. Wystarczy, że zaczniesz szukać na jego temat wartościowych informacji, a na pewno prędzej czy później je znajdziesz i sam będziesz mógł z nich skorzystać.

Z czego wykonać meble do salonu i ogrodu?

Popularnością cieszą się meble z europalet, który to materiał można pozyskać od ręki w przyfabrycznych magazynach.

Jakie są zalety mebli z recyklingu?

Drewno z odzysku to wysokiej jakości materiał, co przekłada się na trwałość produktu.

Jak zdobyć materiały do powtórnego użycia?

W pierwszej kolejności można zwrócić się do sąsiadów lub najbliższych nam osób. Z powodzeniem można udać się do zapomnianej piwnicy czy przydomowej altanki.