Obrazy we wnętrzu: jak wybrać wielkość i styl

Wielkosc obrazu 3

Obrazy we wnętrzu stwarzają interesujący klimat, z łatwością podkreślą panujący w mieszkaniu styl. Czy wiesz, jak dobrze dobrać obraz, by wnętrze nabrało odpowiedniego charakteru? Podpowiadamy jak dobrać wielkość obrazu, by uniknąć nieplanowanej porażki.

Wielkość obrazu: jak dobrać do wnętrza

Poruszymy kwestię wielkości obrazu i tego, gdzie najlepiej go zawiesić. Przede wszystkim powinniśmy unikać ogromnych obrazów, gdy posiadamy klasyczne wnętrze. Przez to możemy jedynie uzyskać efekt przytłoczenia, a nikt nie będzie się wtedy dobrze czuł w danym pomieszczeniu. Powinniśmy zadbać o to, by obraz współgrał z resztą wnętrza i by sprawiał, że zapanuje harmonia, a nie chaos. Rozsądne stosowanie dodatków to klucz w projektowaniu wnętrz.

Dzięki temu wnętrze stanie się piękniejsze i od razu o wiele lepiej będzie nam się w danym pomieszczeniu przebywać.
Trzeba przyznać, że obrazy w sypialni to także rewelacyjny pomysł, na co zwracaliśmy już uwagę wcześniej. Najlepiej zadbać o to, by nawiązywało to do zainteresowań osób, które będą tutaj spały. Często bowiem spotyka się reprodukcje znanych obrazów. Dzięki temu można podzielić sypialnię na dwie części, uzyskać pewną symetrię, jednolita kolorystyka za to sprawi, że wnętrze stanie się bardziej przytulne.

Wielkosc obrazu2
Obrazy na ścianie

Obrazy na ścianie: modne dodatki we wnętrzach

Kolejną kwestią jest moda. Czy powinniśmy brać ją pod uwagę, gdy szukamy odpowiednich obrazów dla siebie? Nie do końca. Moda może stać się dla nas pewną wskazówką co do tego, na co możemy postawić, ale nigdy nie powinna ostatecznie zadecydować za nas, jak urządzić wnętrze. Przecież to my będziemy tutaj mieszkać, a nie ktoś inny. Jednak dzieło sztuki lub obrazy znanych mogą podnieść wartość danego budynku, co przydaje się w przypadku znawców, koneserów lub kogoś, kto pragnie sprzedać dane miejsce.

Współczesne wnętrze: różnorodność wyboru


A co będzie pasować do współczesnych wystrojów? Czy jest jakiś konkretny motyw, na który powinniśmy postawić w takiej sytuacji? Na pewno natura. Przyroda nadaje się wszędzie. Dzięki niej wnętrze staje się spokojniejsze, bardziej przytulne, a do tego daje nam poczucie odpoczynku i relaksu. Właśnie na łonie natury człowiek odpoczywa najlepiej, więc warto się nią otaczać.
Obrazy pasują do każdego wnętrza, ale trzeba je odpowiednio dobrać, by nie zostały przez nic przyćmione, ale miały okazję ukazać się w całej swojej okazałości.

Wtedy będą dobrze spełniać funkcję. Ciekawe jest to, że w gabinetach lekarskich, a także w poczekalniach obrazy wspaniale się sprawdzą. Dowiedziono bowiem, że posiadają działanie terapeutyczne. Mogą umilać czas oczekiwania, a także sprawić, że obniży nam się poziom stresu. Jak widać, sztuka to bardzo pozytywna rzecz, bez której człowiek nie jest w stanie przeżyć na co dzień.

Wielkosc obrazu 4
Różnorodność pomieszczeń a obrazy

Różnorodność pomieszczeń a piękne obrazy

Na początek zastanowimy się, co warto wziąć pod uwagę, gdy pragniemy dopasować obraz do danego wnętrza. Na pewno powinniśmy wziąć pod uwagę, jakie będzie przeznaczenie danego pomieszczenia. Jak pisaliśmy wcześniej, co innego zawiesimy w pokoju naszej pociechy, co innego we własnej sypialni czy w salonie. Trzeba to odpowiednio dopasować, by dobrze obraz spełniać swoją funkcję w danym pomieszczeniu. Kolejną kwestią jest wielkość pomieszczenia.

Obrazy są w stanie ją wizualnie powiększyć, więc warto postawić na taki, który nie przyćmi wyglądu całego pokoju, ale wydobędzie z niego to, co najważniejsze. Ponadto wszystko tez zależy od tego, jaki w ogóle styl panuje w danym pomieszczeniu. Co innego zawiesimy, gdy mamy styl klasyczny, styl boho czy nowoczesny. Warto sprawić, by się to nie gryzło, ale ładnie razem komponowało.


Chętnie też podzielimy się kilkoma prostymi sztuczkami, które pozwolą osiągnąć jeszcze lepszy efekt i sprawić, że nasze mieszkania czy dom zyskają jeszcze więcej dzięki prostym rozwiązaniom. Na początek załóżmy, że mamy w salonie jakieś mało istotne elementy, od których chcielibyśmy odciągnąć uwagę naszych gości. Wtedy wystarczy powiesić w domu jakiś duży obraz, który będzie w żywych barwach i przyciągnie wzrok każdego, kto będzie się pojawiał w naszych progach.
Gdy mamy wąski pokój, możemy w prosty sposób wizualnie go powiększyć. Wystarczy, że na ścianie, która jest węższa, powiesimy obrazy poziomo jeden obok drugiego. Da to efekt poszerzenia ściany, choć niestety przestrzeni w rzeczywistości nam tutaj nie przybędzie. Jednak i tak będzie pięknie.


Jeśli za to chcemy osiągnąć bardziej efekt przytulności i ciepła, wystarczy, że kilka obrazów powiesimy w ładnych, ciekawych ramkach. Dzięki temu salon od razu będzie inaczej wyglądać i sami chętnie spędzimy tutaj czas razem z bliskimi i rodziną.
Jak widać, nie potrzeba szczególnych zdolności, by osiągnąć naprawdę dobre efekty w naszym domu. Wystarczy odrobina wyobraźni oraz parę cennych rad, które nam pomogą zastanowić się, jak to wszystko zorganizować, byśmy byli jak najbardziej zadowoleni.

Jakie obrazy dobrze prezentują się w stylu klasycznym?

Bez wątpienia najczęściej odnajdziemy obrazy z geometrycznymi wzorami, motywami roślinnymi czy reprodukcje znanych malowideł.

Jakie obrazy sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach?

We wnętrzach dobrze wyglądają obrazy o prostym wzornictwie, w neutralnych barwach – ale to nie tylko biel.

Jak wybrać obrazy na ścianę?

Proporcje we wnętrzach wprowadzą ład. Tam, gdzie jest niewielka przestrzeń dobrze sprawdzą się mniejsze obrazy, w dużych przestrzeniach dobrze wyglądać będą obrazy w towarzystwie czerni.