Aranżacja wnętrz hygge: recepta na szczęśliwe życie

HYGGE

Każdy z nas marzy o stworzeniu niepowtarzalnego, sprzyjającego odpoczynkowi miejsca w domu lub mieszkaniu. Chcemy poczuć się w nim przytulnie oraz komfortowo. Wystrój wnętrza ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Na odczuwanie różnych sytuacji stresowych i kryzysowych. Ma wpływ także na nasze relacje z najbliższymi, współmałżonkami i dziećmi. Chcemy stworzyć w takim razie takie otoczenie, które będzie sprzyjało relaksowi i wypoczynkowi. Takie miejsce, które będzie wpływało na naszą koncentrację w sposób budujący i mobilizujący.

Hygge: jak zadbać o swój spokój


W dzisiejszym świecie, w którym dużo naturalnych materiałów zastępowanych jest ich syntetycznymi odpowiednikami, w którym jesteśmy dosłownie zasypywani polimerowymi produktami składającymi się z polietylenu, polipropylenu i tym podobnych mieszanin, poszukujemy naturalnych produktów. Różne rodzaje apreturacji materiałów, uszlachetniają i podnoszą jakość syntetycznych zamienników, tak, że są one w stanie w sposób niemalże idealny naśladować naturalne tworzywa. Jednak, ze względu na duże nagromadzenie pochodnych tych chemicznych składników, które w sposób niewidzialny są uwalniane z otaczających tworzyw sztucznych dość często narażają nasze organizmy na różnego rodzaju alergie. W takim właśnie świecie, w którym mamy świadomość pewnych negatywnych skutków industrializacji, poszukujemy kontaktów z naturą. Poszukujemy ekologicznych produktów do wyposażenia wnętrz mieszkań.
Wystrój otoczenia oprócz swej naturalności powinien także budzić w nas uczucia pozytywne lub neutralne. Efekt taki osiągniemy otaczając się barwami jasnymi w zimnych tonacjach. Zapewnienie dużej ilości światła wpływa na nas szczególnie kojąco w okresie jesienno-zimowym. W czasie, gdzie dni słonecznych w skali miesiąca jest relatywnie mało.

Gdzie szukać inspiracji?

W jakim, w takim razie stylu urządzić nasz dom i jego wnętrze aby zapewnić sobie i swoim współmieszkańcom dobre samopoczucie? Z pomocą przychodzi nam skandynawska koncepcja hygge. W tym jednym słowie oznaczającym przytulność i bezpieczeństwo kryje się nie tylko sposób aranżacji wnętrza, ale także system całej filozofii, rozszerzającej się na inne aspekty życia. Czym kierować się przy realizacji hygge w domu?
Styl ten został tak naprawdę zainspirowany duńską koncepcją, w której liczy się komfort, przytulność i wygoda. W Polsce już od wielu lat odnajdujemy wnętrza w wystroju skandynawskim. Wkroczył on do salonów, kuchni, pokojów dziennych i sypialni polskich domów. Polega na stworzeniu i zaadaptowaniu miłej i bezpiecznej przestrzeni do pracy i odpoczynku. Gustownie urządzone miejsca sprzyjają zrelaksowaniu się i stworzeniu bogatych relacji z domownikami i gośćmi nas odwiedzającymi. Wszystko to sprawia, że pomysł takiej aranżacji powierzchni zatacza coraz szersze kręgi w społeczeństwie i staje się coraz bardziej popularny.

HYGGE 3
Hygge: sekret tkwi w prostocie

Hygge: sekret tkwi w prostocie


Mówisz hygge – myślisz o prostocie i lekkości. Słowo hygge znaczy dosłownie wygodę. Proste elementy, które są niezwykle eleganckie i pozwalają na skupieniu się na rzeczach naprawdę ważnych. Jest to nauka cieszenia się w życiu z małych, codziennych zdarzeń. Wypicia aromatycznej kawy w spokoju i ciszy, z dala od zgiełku. Celebracji jej smaku i zapachu. Jest to przyjemność rozmowy z przyjacielem oko w oko.
Dzisiejszy świat zalewa nas codziennie nadmiarem informacji i bodźców. Pęd i pośpiech odbierają nam przyjemność z takich małych, pozornie nic nieznaczących zdarzeń. Zdarzeń, które taka naprawdę budują nasze wspomnienia. Nadają sens życiu. W kołowrotku życiowych spraw, pojawia się strach, że coś stracimy, jakaś informacja nie dotrze do nas na czas, że o ważnych wydarzeniach dowiemy się ostatni.
Odtrutką na taki lęk przed straceniem czegoś, byciem online z wirtualną rzeczywistością, strachem że ominie nas coś wartościowego w sieci jest wciąż rozwijający się trend JOMO (fear of missing out). Trend w pełni zgodny z koncepcją duńskiego stylu życia. Pozwala naszemu zmęczonemu organizmowi odpocząć, zatopić się w ciszy domu, wśród przyjemnych i przytulnych kocy i poduszek. Mobilizuje nas do zaprzestania ciągłego wyścigu w codziennym życiu.


Jak najprościej rozpocząć przygodę z stylem hygge?


Jeżeli nie planujesz diametralnych remontów i zmian w otaczającej cię przestrzeni domowej, możesz skupić się tylko na detalach i drobnych dodatkach typu koce i poduszki lub nawet firany w oknach. Im bardziej puszyste materiały tym bardziej przytulne będzie twoje wnętrze.

Kiedy myślisz o pokoju dziennym to powinien on stworzyć dla ciebie przestrzeń pełną miłych skojarzeń. Dobrze gdyby znalazł tam miejsce stolik, przy którym można wypić dobrą kawę lub postawić kieliszek wina. Mile widziane będą również dywany na podłodze, najlepiej w odcieniach bieli, beżu lub szarości. W salonie powinna być szeroka kanapa na której spędzisz wygodnie czas z rodziną lub przyjaciółmi. Będziecie mogli siedząc, porozmawiać na spokojnie o waszych planach i marzeniach lub wymienić recenzje na temat ostatnio przeczytanej książki.
Dodatkami wypełniającym przestrzeń pokoju dziennego mogą być także plecione abażury i elementy z kamionki wypełniające miejsce na półkach. Jeżeli pragniemy nieco przełamać spokojną tonację kolorystyczna naszego salonu, możemy dodać tam elementy w kolorach stonowanej zieleni. Styl ten uwielbia także książki, a w okresie świątecznym także drobne i urocze ozdoby w klimacie świątecznym.
Meblach w pokoju dziennym zgodnie z duńską koncepcją powinny być to konstrukcje proste, wykonane z naturalnych materiałów. Najlepiej w kolorach jasnych. Powinny być ustawione tak, aby tworzyć przestrzeń do spotkań.

Mieszkanie w stylu hygge: kuchnia, łazienka, sypialnia

Kuchnia, jest miejscem dla tworzenia wspólnych potraw. Nic tak nie łączy ludzi jak wspólna celebracja spożywanego posiłku. Podczas wspólnego gotowania, tworzy się historię własnej rodziny. Zapachy i doznania pozostają na długo we wspomnieniach naszych dzieci, nawet gdy te założą własne rodziny. ​
​Skandynawska kuchnia to raczej warsztat kuchenny. Miejsce przeznaczone do eksperymentów. Swoje przeznaczenie znajdą w niej zioła w doniczkach na parapecie okna. Stare żeliwne garnki mogą znaleźć miejsce jako ozdoby na ścianie. Ręczne młynki do kawy, które kryją w swoich kształtach nutkę sentymentu możesz postawić jako ozdobę na wolnych półkach. Kubki na gorącą kawę lub herbatę, którą można w każdej chwili wypić i zaparzyć aby poprawić sobie nastrój, powinny ozdabiać przestrzeń mebli kuchennych. Wiklinowe kosze wypełnione naturalnymi produktami i tace ze smakołykami są świetnymi elementami w uzupełnieniu klimatu takiej kuchni.

Po skończonym dniu dobrze położyć się w sypialni w otoczeniu “tysiąca” kocy i poduszek. Najlepiej wybierz pościel z materiałów bawełnianych lub lnianych. Niedaleko łóżka postaw stolik nocny, na którym będziesz mógł postawić rzeczy najbardziej niezbędne, tak aby mieć je w zasięgu ręki. Pomyśl co Ciebie najbardziej koi i uspokaja, tak aby rozpoczynać dzień w pełni wypoczętym i zrelaksowanym.

Łazienka to nie tylko miejsce z którego trzeba korzystać w pośpiechu. Stwórz w niej małe centrum relaksu. Ustaw dyfuzor zawierający olejki eteryczne oraz świece. Taka relaksująca kąpiel w przyjemnym otoczeniu działa terapeutycznie na nasze ciało i umysł. Kojące ciepło i miłe zapachy uzupełnią twoje siły i zasoby energetyczne organizmu.
Każdy z nas potrzebuje w swoim domu małego miejsca, takiego kąta w którym się zaszyje i będzie mógł pobyć sam ze sobą. Zorganizuj sobie przytulny kącik, w którym ustawisz fotel z ciepłym kocem i lampę, przy której będziesz mógł czytać książkę. Miejsce takie, pozwoli Ci na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Przenieść umysłem w inne miejsca. Taki relaks dla głowy pozwoli Ci na zachowanie równowagi w sytuacjach kryzysowych, jakie często doświadczasz w pracy czy na ulicy.

HYGGE4
Hygge: duński styl

Hygge: duński styl życia w polskim wydaniu

Kwintesencja duńskiego stylu to miłość do świec i ceramiki. Świece zapalane są niemalże w każdym miejscu każdego dnia, tak po prostu bez okazji. Gorąca kawa, herbata czy czekolada najlepiej smakują w kubku ceramicznym stąd mnogość różnego rodzaju wzorów kubków dostępnych w ofercie skandynawskich producentów. Świece i kubki to znów tylko narzędzia, które sprzyjają naszemu wypoczynkowi i poczuciu bezpieczeństwa. Jeżeli masz taką możliwość, to możesz zamontować w swoim domu kominek, który jest bardzo charakterystycznym elementem hygge.

Styl hygge w domu to tak naprawdę styl życia, w którym musisz sobie sam zdać sprawę z tego co tak naprawdę lubisz. Twoje otoczenie powinno Cię zrelaksować i nastrajać pozytywnie. Ma to być oaza, w której zregenerujesz siły. Wszelkie dodatki, które będą Ci się dobrze kojarzyły, będą tu mile widziane. To jest także celebrowanie czasu spędzanego z przyjaciółmi i rodziną. W braku pośpiechu, z uwagą i harmonią wypełniasz swoje życie wspomnieniami, pozytywnymi emocjami i poczuciem akceptacji. Możesz pozwolić sobie na gromadzenie pamiątek, zamkniętych w drobnych rzeczach, które przechowują twoje emocje i doznania.

Takie spędzanie czasu, to także pozwalanie sobie na odcięcie się od rzeczywistości, wyłączenie z obiegu dnia codziennego. Można nawet powiedzieć, że to powrót do realnego życia, które odbierasz wszystkimi zmysłami, nie stępionymi przez świat wirtualny.

Hygge: nie zapomnij o naturze


Recepta na szczęście w skandynawskim trendzie to nie tylko wnętrze mieszkania czy domu, to także kontakt z naturą. Spędzanie dużych ilości czasu wolnego na świeżym powietrzu, z dala od zgiełku miast i kontaktu online. Z dala od urządzeń mobilnych i elektronicznych. To długie spacery niezależnie od pogody, na które możemy wybrać się sami lub w towarzystwie.
Szczęście to także cieszenie się jedzeniem w stylu „slow life” czyli stylu powolnego rozkoszowania się posiłkiem, z pełną świadomością tego co jemy i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie.
Popularność aranżacją wnętrz i wzornictwem produktów w stylu skandynawskim wciąż nieprzemijająco wzrasta i zdaje się nie mijać. Nie trudno się dziwić takiemu zjawisku. Dzisiejszy świat przytłacza ciągle zmieniającą się rzeczywistością. Ludzie poszukują coraz bardziej wytchnienia i odpoczynku od takiego szybkiego tempa zdarzeń. Zdaje się, że z pomocą przychodzi im trend, który z pozoru tylko skupia się na wystroju wnętrz a tak naprawdę staje się koncepcją na szczęśliwe i pełne optymizmu życie.

Jak stworzyć wnętrze w stylu hygge?

Duńska sztuka szczęścia w domu kryje się w style eklektycznym. W domach w stylu hygge pełno jest nieoczywistych połączeń: tuż obok drewnianego stołu pojawią się industrialne dodatki i nowoczesne krzesła.

Co oznacza hygge?

Hygge oznacza filozofię życia, która czyni ludzi szczęśliwych. Wpływ na ta to ma przyjazna, ciepła atmosfera we wnętrzach. W filozofii tej poczucie komfortu ma ogromne znaczenie.

Jak dobrać oświetlenie do wnętrz w stylu hygge?

Oświetlenie w wystroju wnętrz odgrywa ważną rolę. Wprowadza przytulną atmosferę, więc warto zaplanować lampy wiszące, kinkiety czy lampki dające ciepłe światło.